BM, İran Konusunda Brezilya'yı Pes Ettirdi

21.06.2010 11:34
BM, İran Konusunda Brezilyayı Pes Ettirdi
Türkiye ile birlikte İran ile nükleer yakıt takası anlaşmasını sağlayan Amorim, ülkesinin bundan böyle İran ile nükleer sorununu arabulucu olarak çözmeye çalışmayacağını açıkladı.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, Financial Times gazetesine demecinde ülkesinin, ABD'de kabul görmeyen, takas anlaşmasına ilişkin olarak ülkesinin bundan böyle arabuluculuk yapmayacağını duyurdu.

AMORİM İSİM VERMEDEN ABD'Yİ SUÇLADI

Herkesin, yardımcı olacağı söylediği şeyleri yaparak parmaklarının yandığını söyleyen Amorim, "Bazı insanların, bir 'evet' yanıtını kabul edemediklerini gördük" dedi. Amorim, "Bir çözümün bulunmasına aktif bir katkı yaptık ve bunu yapmaya teşvik edildik. Ve bir sonuç ürettiğimizde herhangi bir etkisi olmadı. Anlaşmayı ortaya konulduğu gün, onu incelemeden bile verilen yanıt bir (yaptırım) tasarı oldu" diye yakındı.

Buna karşın Amorim, "Bizden bir talep olursa eğer, belki hala yararlı olabiliriz. Ancak bizden talep edilmedikçe proaktif bir rol almayız" diyerek yine kapıyı açık bıraktı.

BREZİLYA'NIN KARARI, ABD'Yİ MEMNUN ETTİ

Financial Times gazetesi, ismi açıklanmayan üst düzey bir ABD'li yetkilinin değerlendirmelerine de yer verdi. Gazeteye konuşan yetkili, Türkiye ile birlikte BM Güvenlik Konseyi'nde yaptırımlara karşı oy kullanan Brezilya'nın artık arabuluculuk yapmayacağı açıklamasını olumlu karşıladı. Yetkili "Brezilya veya Türkiye'yi arabuluculuk yapabilecek bir durumda görmüyorum" dedi.

ABD yetkilisi, Tahran ile bundan böyle yapılacak görüşmelerin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan ülkelerce yürütülmesinin daha iyi olacağını vurgularken de Türkiye ve Brezilya için "Yaptırımlara karşı oy kullandıktan sonra gerçekten tarafsız değillerdir" ifadesini de kullandı.(ANKA)

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim