1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Rahatsız Edici Raporlar Var
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Rahatsız Edici Raporlar Var

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Rahatsız Edici Raporlar Var

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hussein, "Suriye'de şiddet, çatışmaların durdurulması anlaşması öncesindeki seviyelere tırmandı. Ölümleri daha da artıracak boyutta askeri bir hazırlık içinde olunduğuna yönelik rahatsız edici raporlar var" dedi.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de artan çatışmalar ile hastane ve pazar yerlerinin bombalanması nedeniyle sivillerin hayatlarının "korkunç derecede hiçe sayıldığı" ve ölümleri daha da artıracak boyutta askeri bir hazırlık içinde olunduğu uyarısı yaptı.

BM'den yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad Hussein, Suriye barış görüşmelerinde bir başarı elde edilememesi ve çatışmaların durdurulması anlaşmasındaki ihlâllerin artması sonrasında taraflara savaştan uzak durma çağrısında bulundu.

Geçen hafta İdlib'de pazar yerinde meydana gelen patlama sonrasında 44 kişinin hayatını kaybettiği ve son günlerde de Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bir bölgede bulunan bir hastaneye rejim yanlısı güçler tarafından bomba yağdırıldığını ifade eden Hussein, şöyle devam etti:

"Suriye'de şiddet, çatışmaların durdurulması anlaşması öncesindeki seviyelere tırmandı. Ölümleri daha da artıracak boyutta askeri bir hazırlık içinde olunduğuna yönelik rahatsız edici raporlar var."

Suriye'de hastanelere yönelik saldırılarının artması sonrasında Hussein, hastanelere yönelik saldırıların durumu göre BM tarafından savaş suçu sayılabileceğinin altını çizdi.

Hussein, "Çatışmaların durdurulması anlaşması ve Cenevre'deki Suriye görüşmeleri yarıda kesilirse, Suriye'de daha ne kadar dehşete şahitlik edeceğimizi düşünmekten korkuyorum" dedi.

Suriye'de sivillerin yaşam haklarının korunmasına yönelik önlemlerin acil olarak alınması gerektiğini belirten Hussein, "BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşımaktaki ısrarcı başarısızlığı, gerçekçi politikanın en utanılacak formuna bir örnek teşkil ediyor" değerlendirmesi yaptı.

Suriye'de rejim, Şam'ın doğusundaki Guta bölgesinde ve Lazkiye'nin kuzeyinde kısa süreli bir ateşkes uygulanacağını açıklamıştı. Rus basınına göre ateşkes, ABD ve Rusya'nın mutabakatı ile sağlandı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT