BM Heyeti Suriye’den Ayrıldı

31.08.2013 09:23
BM Heyeti Suriye’den Ayrıldı
Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarını araştıran BM heyeti Şam'dan ayrıldı. Raporun hazırlanması 2 haftayı bulacak.

Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarını araştıran Birleşmiş Milletler (BM) heyeti, Şam'dan ayrıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Şam'da kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde bir haftadan bu yana çalışmalarını sürdüren BM denetçileri, sabah saatlerinde Beyrut'a gitti. BM heyetinin başkanı Angela Kane'in de dün ülkeden ayrıldığı bildirilmişti.

Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarını araştırmak için başkent Şam'da bulunan BM ekibi, geçen pazartesi günü çalışmalarına başlamıştı.

Raporun hazırlanması 2 haftayı bulacak

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM kimyasal silah denetçileri ile Şam'dan ayrılan BM Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane ile görüşecek.

Görüşmenin ardından Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky'nin New York saati ile 12.30'da (TSİ 19.30) gazetecilere görüşmede ele alınan konularla ilgili brifing verecek.

Suriye'ye ABD öncülüğündeki uluslararası müdahale ihtimalinin artması üzerine Genel Sekreter Ban, dün BM Genel Merkezi'nde BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'nin temsilcileriyle görüşmüştü.

Görüşmenin ardından basına herhangi bir açıklama yapılmazken, ABD basınında görüşmenin içeriğine ilişkin haberlerde, Genel Sekreter'in, denetçilerin topladığı örneklerin incelenmesi ve raporun hazırlanması için iki hafta süreye ihtiyaç olduğunu söylediği belirtildi.

Haberlerde BM heyetinin başkanı Ake Sellström'ün 3-4 haftaya ihtiyacı olduğunu ifade ettiği ancak Genel Sekreter'in Sellström'ü 2 hafta konusunda ikna ettiği kaydedildi.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim