BM: 'Halep'teki Gelişmeler Alarm Verici'

21.07.2016 21:55
BM: 'Halep'teki Gelişmeler Alarm Verici'
BM İnsani İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı O'Brien, Halep'le ilgili, "200 bin ila 300 bin arasında insan kuşatma riski altında ve hastaneler, diğer sivil altyapı savaştan etkilendi." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Suriye'nin Halep kentindeki son gelişmelerden dolayı tehlike ikazında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, basın toplantısında, Stephen O'Brien'ın Suriye'nin Halep kentindeki en son gelişmelerin alarm verdiğini içeren açıklamasına değindi.

Stephen O'Brien, konuyla ilgili açıklamasında, Halep şehrinin doğusunda bulunan Castello yolunun kapatılmasının ardından sivil, insani ve ticari hareketlerin durma noktasına geldiğini, huzur bozan gelişmelerin "alarm verici" olduğunu bildirdi.

Açıklamasında, "Tahminen 200 bin ila 300 bin arasında insan kuşatma riski altında ve hastaneler ile diğer sivil altyapı savaştan etkilendi." ifadesini kullanan O'Brien, "BM ve ortaklarımız olarak, hala insani ihtiyaçlara yanıt vermekte biraz stokumuz olsa da Halep'in doğusundaki gıdanın önümüzdeki ayın ortasında tükenmesi bekleniyor." dedi.

O'Brein, en öncelikli konularının, Halep'in doğusuna yeniden ulaşımın sağlanarak Türkiye'den sınır ötesi konvoylar ve operasyonlarla gıda, tıbbi malzeme ve yakıt gibi hayat kurtarıcı kritik malzemelerin devamının sağlanması olduğunu bildirdi.

Suriye'deki çatışmanın bütün taraflarına, "Ülke genelinde kuşatılmış ve zor ulaşılan yerlerde milyonlarca kişiye koşulsuz, engelsiz ve sürekli erişim sağlanması" çağrısında bulunan O'Brien, "Tüm kuşatmaların kaldırılmasını, insani ve tıbbi yardım görevlilerinin güvenliğine saygı gösterilmesini, sivillerin ve sivil altyapının korunmasının sağlanmasını" istedi.

AA

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim