1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. BM: “Güney Sudan'da 7 Bin Kişi Çatışmalardan Kaçtı”
BM: “Güney Sudan'da 7 Bin Kişi Çatışmalardan Kaçtı”

BM: “Güney Sudan'da 7 Bin Kişi Çatışmalardan Kaçtı”

BM, Güney Sudan'daki çatışmalardan kaçan 7 bin kişinin Cebel ve Tomping'deki BM yerleşkelerine iltica ettiğini açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler Güney Sudan Misyonu'ndan (UNMISS) yapılan yazılı açıklamada, Cuba'daki şiddetli çatışmaların 7 binden fazla sivili BM'nin Cebel ve Tomping yerleşkelerine iltica etmeye ittiği belirtildi.

Tarafların, sivillerin BM yerleşkelerine girişini engellemekle suçlandığı açıklamada, UNMISS'in koruması altındaki bölgelerin çevresinde ağır silahlar kullanan hükûmet güçleri ve silahlı muhalifler kınandı.

BM’nin güvenli bölgelerinde ve çevresinde son 24 saatte 67 kişinin yaralandığı belirtilen açıklamada, yaralananlardan 8'inin daha sonra hayatını kaybettiği belirtildi.

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da hükûmete bağlı güvenlik güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında cuma günü başlayan ve kentin farklı bölgelerinde devam eden çatışmalarda 190'ı muhalif gruplardan, 44'ü hükûmete bağlı güçlerden, 35'i sivil 269 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

2005'te varılan Kapsamlı Barış Anlaşması (CPA) gereği, 9 Ocak 2011'de düzenlenen referandumda yüzde 98,83 oy oranıyla Sudan'dan ayrılma kararı alan ve 9 Temmuz 2011'de bağımsızlığını ilân eden Güney Sudan, BM'nin 193'üncü, Afrika Birliği'nin de 54'üncü üyesi olmuştu.

Ülke, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in,16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı darbe teşebbüsüyle suçlayarak görevden almasının ardından savaşa sürüklenmişti.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Afrika Birliği ve Hükûmetlerarası Kalkınma Otoritesi'nin (IGAD) gözetiminde gerçekleşen barış görüşmeleri sonucunda, Mayardit hükûmeti ile Machar taraftarı silahlı muhalif gruplar, 17 Ağustos 2015'te “tartışmalı tüm tarafların katılımıyla 3 yıl süreli geçici bir hükûmetin kurulmasının ardından genel seçimlere gidilmesi”ni öngören anlaşmayı imzalamıştı.

Anlaşmanın uygulanması çerçevesinde mevcut hükûmet feshedilerek, 28 Nisan'da geçici hükûmet kurulmuştu.

AA

HABERE YORUM KAT