1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM Genel Sekreteri: Halep’te Savaş Suçu İşlediklerini Biliyorlar
BM Genel Sekreteri: Halep’te Savaş Suçu İşlediklerini Biliyorlar

BM Genel Sekreteri: Halep’te Savaş Suçu İşlediklerini Biliyorlar

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Halep’te tahrip gücü yüksek bombalar kullananlar ne yaptıklarının açık bir şekilde farkındalar. Onlar savaş suçu işlediklerini biliyorlar.” dedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi’nde “Silahlı Çatışmalarda Sivillerin Korunması” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu sabah Halep’te iki hastaneye daha saldırı düzenlendiği haberleriyle uyandık.” dedi.

“Yıkımı Hayal Edin, Lütfen”

Yapılanların “savaş suçu” olduğunu vurgulayan Ban, “Halep’te tahrip gücü yüksek bombalar kullananlar ne yaptıklarının açık bir şekilde farkındalar. Onlar savaş suçu işlediklerini biliyorlar. Yıkımı hayal edin, lütfen: İnsanların uzuvları parçalanmış, çocuklar çâresi olmayan bir acı içinde, acı çekiyorlar, ölüyorlar, gidecekleri bir yer de bulunmuyor, ufukta bu çilenin sona ereceğine dâir bir işaret de.” dedi.

“Mezbahaneler Bile Halep’ten Daha İnsanîdir”

“Mezbahaneler bile Halep’ten daha insanîdir, bu mezbahadan bile kötü.” diye konuşan Ban, Halep’te hastaneler, klinikler, ambulanslar ve sağlık çalışanlarının sürekli ateş altında olduğunu kaydetti.

İnsan Hakları İçin Doktorlar kuruluşunun raporuna göre savaşın başından bu yana Halep’teki sağlık personelinin yüzde 95’inin ya kentten ayrıldığını ya da öldürüldüğünü anlatan Ban, “Bu, Suriye’nin sağlık çalışanlarına yönelik bir savaştır.” dedi.

“Onları Kaderlerine Bıraktık”

Ban Ki-mun, bir doktorun, “Korkmaya zamanımız yok. Her gün böcek gibi eziliyoruz. Dünya bizi yalnız bıraktı.” sözlerini alıntılayarak, “Küresel toplum, BM üyeleri, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreterliği arasındaki ayrımı bilmez. Onlar dünyanın kendilerini terk ettiğini düşünür ve evet, onları kaderlerine bıraktık.” ifadesini kullandı.

“Sorumlular Hesap Vermeli”

“Bir eylem olmalı, sorumlular hesap vermeli.” diyen Ban, “Uluslararası hukuk açık: Sağlık çalışanları, sağlık kuruluşları ve ambulanslar korunmalıdır. Yaralı ve hastalar korunmalıdır. Hastanelere kasıtlı saldırı savaş suçudur. İnsanların temel sağlık imkânına erişiminin engellenmesi uluslararası insancıl hukukun ihlâlidir.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum