BM Genel Kurulu Yeni Başkanını Seçti

11.06.2014 21:40
BM Genel Kurulu Yeni Başkanını Seçti
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 69. dönem başkanlığına Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa seçildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 69. dönem başkanlığına Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa seçildi.

193 üye ülkeden oluşan BM Genel Kurulu'nun yaptığı oylamada seçilen Kutesa, 69. dönem sonunda kadar bir yıl süreyle Genel Kurul Başkanlığı görevinde bulunacak.

Kutesa, beş coğrafi bölge arasında değişen başkanlık uygulamasında sıra Afrika ülkeleri grubunda olması nedeniyle grubun tek adayı olarak BM Genel Kurulu'nun yeni dönem başkanı oldu.

Kutesa, Latin Amerika ve Karayipler grubundan seçilen ve halen görevi devam eden 68. dönem Genel Kurul Başkanı John Ashe'den eylül ayı ortasında görevi devralacak. Kutesa'nın başkanlık edeceği 69. Dönem Genel Kurul çalışmaları 16 Eylül'de başlayacak. 

Yolsuzluk iddiaları ve Uganda'daki eşcinsellik karşıtı yasaya verdiği destek gibi gerekçelerle insan hakları örgütlerinin yoğun tepki göstermesi ve bazı gruplarının başkanlığını engellemek için imza kampanyası başlatması, Kutesa'nın başkan olarak seçilmesini engelleyemedi. 

BM Genel Kurulu'ndaki seçimlerde kullanılan coğrafi bölge sisteminde "Afrika, Asya, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler, Batı Avrupa ve diğerleri" yer alıyor. Türkiye, ''Batı Avrupa ve diğerleri'' grubunda bulunuyor.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim