BM: Dünyanın En Çok Eziyet Gören Halkı

19.05.2013 07:37
BM: Dünyanın En Çok Eziyet Gören Halkı
Birleşmiş Milletler, Arakan eyaletinde yaşayan ve nüfusu 1 milyonu bulan Rohingyaları (Müslümanlar), 'dünyanın en çok eziyet gören halkı' olarak kayıtlara geçmişti.

Birleşmiş Milletler, Arakan eyaletinde yaşayan ve nüfusu 1 milyonu bulan Rohingyaları (Müslümanlar), 'dünyanın en çok eziyet gören halkı' olarak kayıtlara geçmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü de hazırladığı raporda Müslümanlara yönelik 'etnik temizlik yapıldığını' ve 'insanlığa karşı suç işlendiğini' kuvvetli bir dille ifade etmişti. Devlet Başkanı Thein Sein'in şiddeti teşvik ettiğini bildiren raporda, 9 kasabada Budistlerin Müslümanlara saldırırken güvenlik güçlerinin ya bizzat saldırılara katıldığı ya da hiçbir şey yapmadan olanları izlediği vurgulanmıştı. Kuruluş ayrıca, Arakan'da 9 toplu mezar bulunduğunu da gün yüzüne çıkarmıştı.

Arakan'da 140 bin Rohingyalı kötü koşullardaki kamplarda yaşam mücadelesi veriyor. Bu kaplarda hareket özgürlükleri olmadığı gibi gıda sıkıntısı çekiyor, eğitim olanaklarından da mahrum bırakılıyorlar. (Yeni Şafak)

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim