1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM: Dünyada Aç Sayısı 1 Milyarı Aştı
BM: Dünyada Aç Sayısı 1 Milyarı Aştı

BM: Dünyada Aç Sayısı 1 Milyarı Aştı

BM’ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) de dünya çapında açların sayısının 1 milyarı aştığını duyurdu.

02 Eylül 2011 Cuma 00:03A+A-

Dünyada açlık tehlikesinin gittikçe büyüdüğü bildiriliyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı, kuraklık, savaş, gıda fiyatlarının yüksekliği ve küresel mali krizle birlikte dünyada açlık sorununun en kritik olduğu Afrika kıtasında yaklaşık 25 milyona yakın kişinin yeterli yiyecek bulamadığını bildirirken, BM’ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) de dünya çapında açların sayısının 1 milyarı aştığını duyurdu.

FAO’nun acil eylem raporunda kuraklığın ve birtakım tabii afetlerin yanı sıra bu düzeyde bir açlık tehlikesinin asıl nedeni olarak küresel kriz bahanesiyle gelişmiş ülkelerin geleneksel yardım takvimlerini askıya almış olmaları ve yoksul ülkelerde gittikçe artan etnik çatışmalar ve siyasi istikrarsızlıklar gösterildi.

Dünya Gıda Programı, Eritre, Etiyopya, Somali ve Cibuti’nin bulunduğu Afrika Boynuzuna yapılan yardımlara rağmen, kuraklığın sürmesi yüzünden durumun yakın zamanda da olumsuz olduğunu bildirdi. Bu yüzden yardımların kesilmemesine dikkat çekilirken, dünya genelinde yapılan acil yardım çağrılarına özellikle gelişmiş ülkelerden yeterli düzeyde ilginin sağlanamadığına vurgu yapıldı. Raporda gelişmiş ülkelerin, vaat ettikleri yardımın sadece yüzde 10’unu yaptığına dikkat çekildi.

Dünya Açlık Raporu’na göre, küresel kriz söylentileri ve Ortadoğu’da artan savaş riski gıda fiyatlarını artırıyor. Burada ciddi spekülasyonların da yapıldığına dikkat çekilerek, önümüzdeki süreçte özellikle Afrika kıtasının çok büyük risk altında olduğu vurgulanıyor.

Yoksul ülkelerin durumunda genel olarak bir iyileşmeden söz edilemeyeceğinin vurgulandığı raporda, Peru, Brezilya, Vietnam gibi ülkelerde açlıkla mücadelede ilerleme sağlanmasına ve Uzak Doğu ile Latin Amerika ülkelerinde eskiye oranla olumlu sonuçlar alınmaya başlanmasına rağmen, Afrika kıtasının tamamında geriye gidişin sürdüğü belirtildi. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT