1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM "Başarısız" ABD ise "İnandırıcı" Dedi
BM Başarısız ABD ise İnandırıcı Dedi

BM "Başarısız" ABD ise "İnandırıcı" Dedi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, "Mavi Marmara" raporunu başarısız bulurken ABD, söz konusu raporu eksiksiz ve inandırıcı bulduğunu açıkladı.

09 Eylül 2011 Cuma 00:21A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, "Mavi Marmara" raporunu başarısız bulurken ABD, söz konusu raporu eksiksiz ve inandırıcı bulduğunu açıkladı. ABD, Türkiye ve İsrail'e ilişkin endişesini de dile getirdi.

BM'nin İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı kanlı baskın konusunda hazırladığı rapora ilişkin farklı değerlendirmeler geldi.

Ban Ki-Moon: "Rapor Başarısız"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, "Mavi Marmara" raporunu başarısız buldu.

Ban Ki-Moon'un Sözcü yardımcısı Eduardo Del Buey, günlük basın toplantısında, Genel Sekreterin rapora ilişkin düşüncelerini aktardı.

Delbuey, Genel Sekreter Ban'ın, Mavi Marmara raporunun Türkiye ile İsrail arasındaki sorunu çözmede başarısız olduğunu söylediğini iletti.

Sözcü yardımcısı Delbuey, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi çağrısında bulunan Ban'ın, komisyon raporu sorunu çözemediği için büyük üzüntü duyduğunu açıkladı.

ABD: "Rapor Eksizsiz ve İnandırıcı"

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Mavi Marmara raporunu eksiksiz ve inandırıcı bulduğunu açıkladı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin rapora yönelik tepkileriyle ilgili bir soruyu cevapladı.

"Türkiye-İsrail Gerginliğinden Endişe Duyuyoruz"

Nuland, ülkesinin iki müttefiki İsrail ve Türkiye arasında yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarını belirterek, tarafları birbirleriyle güçlü ve iyi ilişkiler içinde görmek istediklerini belirtti.

Raporun hazırlanma sürecinin güvenilir olduğunu söyleyen Sözcü Nuland, Türkiye'nin raporu tanımaması ile ilgili olarak ise Amerika Birleşik Devletleri'nin raporu eksiksiz ve inandırıcı bulduğunu belirtti.

TRT

HABERE YORUM KAT