1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM 'Barış' Değil 'Cinsel İstismar' Getirdi
BM 'Barış' Değil 'Cinsel İstismar' Getirdi

BM 'Barış' Değil 'Cinsel İstismar' Getirdi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) barış gücü askerlerince işlenen çocuk istismarı iddialarına bir yenisi daha eklendi. BM barış gücü askerlerine yönelik yeni bir cinsel istismar iddiasında daha bulunuldu.

A+A-

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Haziran'da BM'nin OAC misyonuna (MINUSCA), başkent Bangui'de barış gücü personelinin sokak çocuklarına cinsel istismarda bulundukları şikayetinin geldiğini söyledi.

Zanlı askerlerin ülkesine konuya ilişkin bilgi verildiği ve soruşturma açıldığını kaydeden Dujarric, mağdur çocuklara tıbbi yardım sağlandığını belirtti.

İstismarın geçen yıldan bu yana devam ettiğinin öne sürüldüğünü anlatan Dujarric, "İddiaların doğru çıkması halinde, bu durum BM prensiplerinin çok ciddi ihlali anlamına gelecek ve ilgili ülkeden gerekli cezai yaptırımın uygulanması istenecektir" dedi.

Dujarric, zanlı askerlerin hangi ülkeden olduklarına ilişkin ise açıklama yapmadı.

OAC'de geçen yıl da Fransız askerlere yönelik çocuk istismarı şikayeti olmuş, BM ve Fransa'nın bu şikayetleri ele alış biçimi büyük tepki çekmişti.

Tepkiler üzerine BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bu tür meselelerin BM sistemi içinde ele alınış biçimine ilişkin sorunların tespit edilmesi için bağımsız bir panel görevlendirmişti.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT