1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM Askerleri, Haiti’de Cinsel İstismarda Bulundu
BM Askerleri, Haiti’de Cinsel İstismarda Bulundu

BM Askerleri, Haiti’de Cinsel İstismarda Bulundu

BM Dahili İzleme Ofisi rapor taslağında, barış gücü askerlerinin Haiti’de ilaç ve yiyecek karşılığı kadınlarla cinsel ilişkide bulunduğu kaydedildi.

A+A-

Haiti’de görev yapan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin bazılarının, aralarında 18 yaş altındaki kızların da bulunduğu kadınlara cinsel istismarda bulunduğu belirtildi.

Associated Press ajansının ele geçirdiği Birleşmiş Milletler (BM) Dahili İzleme Ofisi tarafından hazırlanan rapor taslağında, birçok sorunlu ülkede görev yapan 125 bin üyesi bulunan BM Barış Gücü’nün cinsel istismar ve sömürü problemiyle uğraştığına işaret edildi.

Bu ay içinde yayımlanması beklenen raporda, cinsel istismara uğradığını iddia eden 231 Haitili kadının üçte birini, 18 yaş altı genç kızların oluşturduğu ifade edildi.

Raporda, kırsal bölgede yaşayan kadınların yiyecek, bebek bakım malzemeleri, ilaç ve ev eşyası gibi materyaller, şehirde yaşayan kadınların ise ayakkabı, cep telefonu, parfüm ve para için cinsel ilişkiye girdikleri yer aldı.

Kongo, Liberya ve Güney Sudan gibi Haiti de BM Barış Gücü üyeleri tarafından en fazla cinsel istismar iddialarının yer aldığı ülkelerin arasında yer alıyor.

BM Barış Gücü operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Herve Ladsous ve Alan Destek Şefi Atul Khare, bu ve benzeri ülkelerde hizmet veren barış gücü üyelerinin sayısının son on yılda arttığını fakat cinsel istismar ve sömürü iddialarının azaldığını söyledi.

Bu arada, geçtiğimiz günlerde de BM bünyesinde görev yapan Fransız askerlerinin, Orta Afrika’da çocuklara tecavüz ettikleri ortaya çıkmıştı.

Diriliş Postası

HABERE YORUM KAT