BM: 120 Binden Fazla Kişi Yerlerinden Oldu

14.04.2015 00:26
BM: 120 Binden Fazla Kişi Yerlerinden Oldu
BM, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısı düzenlediği Yemen'de en az 120 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, hava saldırılarının başladığı 26 Mart'tan bu yana 120 binden fazla kişinin yerlerinden olduğu, Abyan kentinde bin 730 ailenin okullarda kaldığı belirtildi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin verilerine göre de ülkenin bir çok kesiminde gıda ve diğer temel ihtiyaçlara erişim zorluğu yaşanıyor.

Aden'de un olmadığı için tüm fırınların kapandığı, bir çok bölgede cep telefonları ile karasal hatların devre dışı kaldığı ve elektrik kesintilerinin 12 saati bulduğu ifade edildi.

Açıklamada BM ve diğer insani yardım kuruluşlarının su, hijyen ve sağlık yardımlarını hazırladığı ve bu yardımların yolların açılması halinde ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılabileceği kaydedildi.

Husilerin, Aden'e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele almaları üzerine, Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı.

Operasyona Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

Kaynak: AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim