Blackwater Afganistan'daki ABD Askerlerini koruyacak!

24.06.2010 17:48
Blackwater Afganistandaki ABD Askerlerini koruyacak!
Afganistan'a demokrasi kurup korumak için asker gönderen(!) ABD bu askerlerini katliamcı Blackwater'a korutacak!

ABD işgallerinin kanlı ortağı Blackwater şirketi, hakkındaki tüm katliam davaları ve soruşturmalara rağmen Amerikan ordusunun son ihalesini de almayı başardı.

ABD askeri kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Blackwater 100 milyon dolarlık yeni bir Pentagon kontratına imza attı. Özel güvenlik şirketi çalışanlarının yeni faaliyet alanı ise Afganistan olacak.

Irak'ta onlarca sivilin katledilmesinden sorumlu tutulan, ancak tüm davalardan sıyrılan Blackwater'ın Afganistan ve Pakistan'daki varlığı zaten biliniyordu. İnsansız uçak saldırılarında görev alan Blackwater çalışanları şimdi resmi olarak Afganistan'daki ABD üslerinin güvenliğinden sorumlu olacak.

Hakkındaki iddiaların ardından ismini Xe olarak değiştiren Blackwater'ın, 100 milyon dolarlık CIA anlaşmasını Triple Canopy ve DynCorp International isimli iki şirketi geride bırakarak aldığı belirtildi.

Amerikan Kongresi'nde faaliyetleri ile ilgili soruşturmanın sürdüğü bir dönemde şirkete verilen yeni "görev" ABD'de de tartışma yarattı.

CIA sözcüsü Paul Gimigliano, kontratla ilgili ayrıntı vermekten kaçınırken, Blackwater çalışanlarının operasyonlarda görev almayacağını söylemekle yetindi.(Dünya Bülteni)

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim