1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Bizi Vuracak mısınız? Burası Gazze mi?'
'Bizi Vuracak mısınız? Burası Gazze mi?'

'Bizi Vuracak mısınız? Burası Gazze mi?'

Dünyaya 'demokrasi' dersi veren ABD yönetimi, Ferguson'da kendi halkına karşı polisi ağır silahlarla güçlendiriyor. 'Olağanüstü hal' ilan edilen semtte vatandaşlar, güvenlik güçlerine 'Bizi vuracak mısınız? Burası Gazze mi? diye tepki gösteriyor.

A+A-

ABD'nin Missouri eyaletinde 18 yaşındaki Michael Brown isimli siyahi gencin polis kurşunuyla öldürülmesiyle patlak veren protestolar hız kesmiyor. Olayın yaşandığı Ferguson semtinde 'olağanüstü hal' ilan edilmesine rağmen gerginlik giderek tırmanıyor. Gösterilere göz açtırmayan Amerikan polisinin sert müdahalesi ve orduyu aratmayan uygulama şekilleri üzerine de tartışmalar sürüyor. Bölgeden gelen son görüntülerde Missouri'deki polisin, silahını göstericilere doğrultmaktan çekinmediği görülüyor.

Bazı fotoğraflarda ise Ferguson semtindeki evlere polisin yaptığı baskın ve sert müdahale açıkça ortaya konuluyor.

'SANKİ İŞGAL ALTINDA'

Polis şiddetine tepki gösteren ABD'liler, Brown'a destek için düzenlenen gösterilerde 'Eller yukarı, ateş etme' sloganları atarken, Daily Beast adlı Amerikan haber sitesine göre, eylemcilerden bazıları ise askeri tarzda donanıma sahip güvenlik güçlerinin araçlarına 'Bizi vuracak mısınız? Burası Gazze Şeridi mi? Halkımız geçen geceki gibi gözyaşartıcı gazlarla bombalanacak mı?' şeklinde bağırdı. Site ayrıca, Fergusonluların 'işgal edilmiş bir bölgede yaşıyor gibi' hissettiklerini aktardı.

EĞİTİM İSRAİL'DE

Amerikalı protestocuların 'Gazze' benzetmesi aslında pek de tesadüfi değil. Irak ve Afganistan'da görev yapan muharip ABD birliklerini aratmayan polis güçleri St.Louis'de konuşlanmış durumda. Zırhlı araçlar ve ağır silahlar kuşanmış polisler bölgede büyük tedirginliğe yol açarken, güvenlik biriminin aldığı eğitimin İsrail'e uzanması ise dikkat çekiyor. Electronic Intifada adlı internet sitesinin haberine göre, 2011'de İsrail'deki eğitim kampına giden St.Louis Polis Departmanı Şefi Timothy Fitch, İftira ve Karalama ile Mücadele Birliği'nin (ADL) bir seminerine katılmıştı. İsrail yanlısı Yahudi kuruluşu ADL'nin sitesine göre, 'terörle mücadele' programları kapsamında ABD'deki büyük güvenlik birimlerinin yetkilileri, doğrudan İsrailli eski komutanlardan, ordu, istihbarat ve güvenlik uzmanlarından 'strateji' ve 'taktik' eğitimi alıyor. Program bitince ekipler ABD'ye geri dönüyor. 2004'ten bu yana ADL'nin söz konusu seminere ABD'li üst düzey 175 yetkiliyi gönderdiği biliniyor.

Zırhlı araç korkusu

Pentagon'un destek programında St.Louis Polis Departmanın da yer aldığı kaydediliyor. Ancak bu tür silahların, St.Louis'e bağlı Ferguson'da kullanılıp kullanılmadığı ise henüz bilinmiyor. Yüzde 67'si siyahi olan Ferguson'da halk, polisin bu kadar etkili silahlara sahip olmasından ve caddelerindeki zırhlı araçlardan oldukça tedirgin.

Savaş artığı silahlar verildi

Amerikan yönetimi, ülkedeki polislere askeri donanım sağlıyor. 2006 yılından bu yana tedarik edilen ekipmanların içinde Afganistan ve Irak operasyonlarında kullanılmış olan 453 zırhlı araç, 44 bin 900 gece görüş dürbünü, 533 uçak ve helikopter ile yaklaşık 94 bin silahın yer aldığı belirtiliyor.

İşte o polis

Siyahi genci vuran polis memurunun Darren Wilson isimli görevli olduğu ortaya çıktı. ABD'nin talebi üzerine harekete geçen Twitter, siyahi genci vuran polisin ismini açıklayan Anonymous sitesinin hesabını askıya almıştı.

450 milyon harcandı

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) ayırdığı ek bütçe, 'muharip savaşçı' stratejisinin ülke içinde 'suç savaşçı'larına dönüşmesine yardımcı oluyor. Yalnızda 2013 yılında ABD polis birimlerine yapılan 'askeri ekipman' yardımının 450 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Ekipmanlar içinde tüfekler, tabancalar ve gece görüş dürbünleri yer alıyor. Öte yandan New York Times gazetesi haziran ayında yayımladığı bir haberde, Irak ve Afganistan savaşlarından M-16 tüfekler, el bombası atıcıları, susturucular ve daha fazlasının ABD'de yerel polise ulaştırıldığını yazmış, ancak bu gelişme gündemde yer edinmemişti.

Ortada yoklar!

Türkiye'de Gezi Parkı eylemleri sırasında gösterilere gözle görülür bir şekilde yabancı ülke vatandaşlarından katılım gerçekleşmişti. Onlardan biri de piyanist Davide Martello'ydu. Gezi'deki olayların ortasında piyanosunun başına geçerek dikkatleri üzerine çeken Martello, daha sonra ayrılıkçı eylemlerin yaşandığı Ukrayna'da ortaya çıkmıştı.

Olağanüstü müdahale

Bir haftadır süren şiddet olaylarının üzerine Missouri Valisi Jay Nixon, St.Louis'in Ferguson banliyösünde 'olağanüstü hal' ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Nixon, 'bir avuç çapulcunun, halkın güvenliğini tehlikeye atmasına izin vermeyeceklerini, adaletin tecelli etmesi için sukunetin sağlanması gerektiğini' belirterek, Ferguson'da olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı. Ferguson'da sokağa çıkma yasağının, geceyarısından saat 05.00'e kadar uygulanacağı belirtildi.

PLASTİK MERMİ KULLANDILAR

Ancak ilan edilen sokağa çıkma yasağına rağmen protestolar devam etti. Gece yarısından itibaren başlayan beş saatlik sokağa çıkma yasağını kabul etmeyen gösterici grup, 'Adalet yoksa barış da yok' diye slogan attı. Yetkililerin evlerine gitmeleri için 'yalvardıkları' grup, Missouri Valisi Jay Nixon tarafından ilan edilen olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Özel Silahlar ve Taktikler (SWAT) birimi ile özel eğitimli birlikler tarafından gözaltına alınmak istendi. Uyarıyı dikkate almayan gruba polisin müdahalesi sert oldu. Polisten ziyade askeri güç gibi hareket eden güvenlik birimlerinin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandığı olaylarda bir kişi ağır yaralandı. Ferguson'daki Florissant Caddesi üzerinde gruba yönelik müdahale sırasında 7 kişinin tutuklandığı, bir kişinin de silahla yaralandığı açıklandı. Olayların ilk günlerinde gelişmeleri takip eden 2 gazeteci gözaltına alınmıştı.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT

2 Yorum