“Biz Köyleri Sarardık, Albay'ım Teslim Alırdı!”

22.01.2011 14:16
“Biz Köyleri Sarardık, Albayım Teslim Alırdı!”
Eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün yargılandığı Diyarbakır'daki faili meçhuller davasına Binbaşı Hasan Başkök'ün ifadeleri damgasını vurdu.

Halen Hatay'da İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar şube müdürü olan Başkök, Temizöz'ün emrinde çalıştığı dönemi mahkemede anlattı. Başkök, tanık olarak verdiği ifadede şöyle dedi: "Köylerin çevresini sarar, arama yapardık. Cemal Albay'ım gelir milisleri alırdı. Kimi neye göre alırdı bilmiyorum. Oradaki 5-6 karakolun içinde, rütbelilerden oluşan, komutanım Cemal Albay'a bağlı sorgu ekipleri vardı. Sivil giyinirlerdi."

Duruşmaya 'tanık' olarak çağrılan Binbaşı Hasan Başkök, teğmen olduktan sonra Cizre'ye gittiğini ve ilçe jandarma komando bölük komutanlığı yaptığını söyledi. Komando olarak belli görevleri olduğunu anlatan Başkök, Cizre'deki görevi süresince verilen talimatlarla hareket ettiğini vurguladı. Başkök, "Biz köylerin çevresini sarar, arama yapardık. Cemal Albayım gelir, elindeki istihbari bilgilerle milisleri, yardım edenleri alırdı. Kimi neye göre alırdı bilmiyorum ama mülakat yapıp alıyordu." diye konuştu. Kayıp olaylarının sorulması üzerine Başkök, "Komutanımız emir verirdi, 'şu köye gidin' derdi, biz de giderdik. Şahıslar alınırdı. Karakola götürülürdü. Olayın adli boyutunu bilmiyorum. O dönemde gözaltı süresi 1 aydı, şahıslar 5-10 gün kalırdı." dedi. Binbaşı Başkök, müdahil avukatların sorusu üzerine, itirafçılarla birlikte faili meçhul cinayetler işlediği belirtilen Selim Hoca, Tuna ve Yavuz kod adlı rütbeli askerlerin sorgu ekibinde çalıştıklarını anlattı.

Davanın öğleden sonraki bölümünde daha önce kimliği deşifre olan gizli tanık aynı zamanda sanık olan Hıdır Altuğ'un ifadesi alındı. 'Sokak Lambası' kod adı ile ifade veren Hıdır Altuğ, ifadelerini geri çektiğini ve gizli tanıklıktan vazgeçtiğini belirtti. "Bir inşaat şirketinde çalışırken Hanefi Avcı ve Recep Güven, bu ifadeleri vermem için beni ikna ettiler." iddiasında bulundu. Sanık Cemal Temizöz ise mahkemeye 16 sayfalık yazılı savunmasını verdi. Kızgın olduğu görülen Temizöz, "Bizi dinliyorsanız dinleyin, dinlemiyorsanız bize bir silah verin, şakağımıza dayayıp tetiği çekelim." diye konuştu.

(İsmail Avcı / Zaman

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim