1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Bismillahirrahmanirrahimler Bilmem Neler Var mı?"
Bismillahirrahmanirrahimler Bilmem Neler Var mı?

"Bismillahirrahmanirrahimler Bilmem Neler Var mı?"

Arkadaşları Türkan Saylan’a; “Biz herkese dinimizi iyi öğretelim” demiş, Türkan Saylan “Asla” demiş! Saylan’a göre ders kitaplarında ‘Besmele’ bulunması anti-laik şey!

29 Ocak 2011 Cumartesi 16:53A+A-

KENAN KIRAN'ın haberi:

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) ölen eski Genel Başkanı Türkan Saylan'ın, İslam dinine ve Müslümanlara karşı düşmanlığının bir belgesi daha ortaya çıktı. Türkan Saylan, ÇYDD kurulurken arkadaşlarının, "Biz herkese dinimizi iyi öğretelim" teklifine, "Asla" demiş.
 
SAYLAN'IN DİN DÜŞMANLIĞI
''Ergenekon Terör Örgütü'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin delil klasörlerinde ilginç telefon görüşmeleri yer alıyor.

Türkan Saylan, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk'le görüşmüş. Türkan Saylan, Öztürk'e, derneklerinin kurduğu zaman kendisine "Biz herkese dinimizi iyi öğretelim" denildiğini belirterek, "ASLA dedim arkadaşlar biz çağdaş derneğiz biz Atatürkçü bir derneğiz biz ileriye bakacağız geriye değil ve bu konular asla bizde söz konusu olamaz bunu konuşan konuşsun" demiş.
 
Ali Rıza Öztürk de, Saylan'a, "Sosyal demokratlar veya demokratlar iktidar olmayacak bu gidişle olmaz ben söyle… çünkü… gittikçe ufalıyoruz yani" demiş.
 
Türkan Saylan, ders kitaplarında Besmele bulunmasını anti-laik şeyler olarak tanımlıyor ve besmele yer alan ders kitaplarının Ankara'ya bildirilmesi gerektiğini söylüyor. Saylan, okula tesettürsüz öğretmen gelmesini sevinçle karşılıyor ve "TESETTÜRSÜZ MÜ? HA İYİ İYİ Aman çok iyi çok iyi" demiş.
 
DERS KİTABINDA BESMELE BULUNMASI ANTİ-LAİK ŞEYMİŞ
Türkan Saylan, 16 Mart 2008 tarihinde Gülsün adlı kişiyle yaptığı görüşme şöyle:
TÜRKAN SAYLAN: (…) Şeyi sorucaktım bu Eğitim-Sen falan bu kitapları dağıttım diyor adam bas bas bağırıyor bilmem kaç milyon kitap ücretsiz verdim diyor o kitapların içinde anti-laik şeyler var mıydı acaba bunları Eğitim-Sen falan baktı mı?
GÜLSÜN: Evet ha ders kitaplarının dışında bir şey mi hocam
TÜRKAN SAYLAN: Ders kitapları hayır ders kitaplarının içinde de
GÜLSÜN: Ha ders ders kitapları
TÜRKAN SAYLAN: İşte Bismillahirrahmanirrahimler bilmem neler var mı
GÜLSÜN: Ha
TÜRKAN SAYLAN: Yani bize bilgi gelmesi lazım ki biz onu şeye bildirelim Ankara'ya
 
OKULA TESETTÜRSÜZ ÖĞRETMEN GELDİĞİNİ DUYUNCA SEVİNİYOR
Türkan Saylan, 8 Mart 2008 tarihinde Gülşen adlı kişiyle görüşmüş:
TÜRKAN SAYLAN: (…) Ben de şimdi mitingden geliyorum biraz dinleniyorum
GÜLŞEN: Evet tahmin ettim dünya kadınlar gününüz kutlu olsun
TÜRKAN SAYLAN: Teşekkür ederim sizin de nasıl gidiyor okulunuz
GÜLŞEN: Çok teşekkür ederim çok güzel gidiyor hocam
TÜRKAN SAYLAN: Bravo bravo
GÜLŞEN: Bir tane kadrolu öğretmenimiz geldi
TÜRKAN SAYLAN: Hee
GÜLŞEN: İki tane kadrolu öğretmenimiz oldu
TÜRKAN SAYLAN: TESETTÜRSÜZ MÜ
GÜLŞEN: Tesettürsüz
TÜRKAN SAYLAN: HA İYİ İYİ
GÜLŞEN: Evet çok modern yeni mezun
TÜRKAN SAYLAN: Aman çok iyi çok iyi
 
"ASLA DEDİM ARKADAŞLAR BİZ ÇAĞDAŞ DERNEĞİZ"
Türkan Saylan, 11 Nisan 2008 tarihinde CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile yaptığı telefon görüşmesinde şunları söylüyor:
ALİ RIZA ÖZTÜRK: Sosyal demokratlar veya demokratlar iktidar olmayacak bu gidişle olmaz ben söyle… çünkü… gittikçe ufalıyoruz yani
TÜRKAN SAYLAN: Yok tabi tabi tabi
ALİ RIZA ÖZTÜRK: Adamlar
TÜRKAN SAYLAN: Yani haliyle… acıklı acıklı bir vaziyettesiniz ben geçen akşam Baykal'ı dinledim Kur'an'dan şeyler verdi biz mesela Çağdaş'ı kurduğumuz zaman herkes bunu düşündü işte biz herkese dinimizi iyi öğretelim. ASLA dedim arkadaşlar biz çağdaş derneğiz biz Atatürkçü bir derneğiz biz ileriye bakacağız geriye değil ve bu konular asla bizde söz konusu olamaz bunu konuşan konuşsun 
 
YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT