Birmanya'da Müslümanlara Linç Görüntüleri

23.04.2013 03:05
Birmanyada Müslümanlara Linç Görüntüleri
BBC, Birmanya'da Budistler'in Müslüman azınlığa saldırdığı olaylar sırasında polisin müdahale etmeden izlediğini gösteren ve polisler tarafından çekilen görüntülere ulaştı.

BBC’nin Haberi:

Meiktila kasabasında çekilen görüntülerde, Budistler'in bir Müslüman'a ait kuyumcuya saldırmaları ve evleri ateşe vermeleri görülüyor.

Geçen ay 43 kişinin öldüğü olaylar sırasında yapılan kayıtta ayrıca, ateşe verilen Müslüman bir adam görülüyor.

Görüntülerde, ateşe verilen şahıs yerdeyken birisi "Su dökün" diyor, ama sonra bir başkasının "Su dökmeyin, bırakın ölsün" dediği duyuluyor.

Bir başka sahnede de kaçmaya çalışan genç bir adamın yakalandıktan sonra, aralarında bir Budist rahibin de bulunduğu grup tarafından dövüldüğü görülüyor. Sonra da sözkonusu şahıs bir kılıç darbesiyle öldürülüyor.

Görüntülerin sadece bir yerinde Birmanya polisinin yanan evlerden kaçan Müslüman kadın ve çocukları koruduğu görülüyor. Görüntüler, görgü tanıklarının anlattıklarıyla da örtüşüyor.

Şiddet olayları 20 Mart'ta Müslüman kuyumcuda, Budist bir çiftle çıkan tartışmanın ardından başlamıştı. Daha sonra hastanede ölen bir Budist rahip saldırıya uğramış. Rahibin hastanede öldüğünün duyulmasından sonra şiddet büyümüştü. Olaylar diğer bölgelere de yayılmış, en az üç kasabada camilerin ve evlerin ateşe verildiği bildirilmişti. Kuyumcunun sahibi, eşi ve bir çalışanları 12 Nisan'da hırsızlık ve saldırı suçlarından 14 ay hapse mahkum oldu.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim