1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. “Birlik Olmadan Başarılı Olamayız”
“Birlik Olmadan Başarılı Olamayız”

“Birlik Olmadan Başarılı Olamayız”

Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) içindeki krizle ilgili ilk defa konuşan İhvan sözcüsü Muhammed Muntasır, birlik olma çağrısı yaptı.

A+A-

Muntasır, Facebook sayfasından yayınladığı mesajda, teşkilat içinde uzun süre devam eden ve Kahire, İskenderiye, eş-Şarkiyye ve ed-Dekahliye gibi pek çok kentteki idarî bürolarda çift başlı bir yapının doğmasına yol açan krizin son bulmasıyla ilgili ilk defa açıklamada bulundu.

“Birlik Olmadan Başarılı Olamayız”

Muntasır yayınladığı mesajda: "Herkes çağrımıza karşı koymak için birleşmiş durumda. Ümmetin geçmiş olduğu bu zor dönemde imanımızla tek saf olmanın zamanı gelmiştir. Birlik olmadan başarılı olamayız." ifadesini kullandı.

“Ümmeti Zalimlerin Zulmünden Kurtarmak İçin Çalışmalıyız”

Mısır'daki rejimle mücadele edilmesi noktasındaki anlaşmazlığın sona erdirilmesi konusuyla ilgili olarak Muntasır: "İçinde bulunduğumuz şartlar, ilkelerimize bağlı kalmamızı ve tek bir adamın atan kalbi olmamızı gerektiriyor. Devrim ve cihad teşkilatımızın ilkelerindendir. Buradan hareketle vatanımızı ve ümmeti zalimlerin zulmünden kurtarmak için çalışmalıyız." yorumunda bulundu.

“Kısas” İsteyenlerle “Barışçıl Yol” İsteyenler Arasında Uzlaşı

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim'in liderliğindeki direnişçilerin kanını dökenlere karşı "kısas" uygulanması fikrini benimseyen grup ile İhvan Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin'in öncülüğündeki değişimin barışçıl yollarla gerçekleşmesi gerektiğini savunan grup arasında, Mısır yönetimiyle mücadele konusunda yaklaşık 100 gün süren kriz ağustos ayı başlarında varılan "uzlaşı”yla sona ermişti.

Anlaşma sağlanan konular arasında, şubat ayında seçilen ve üyeleri arasında Hüseyin İbrahim'in de bulunduğu komiteye alternatif yeni bir komite oluşturulması için seçim yapılması, Mahmud İzzet'in Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcılığı ve İbrahim Münir'in de yurtdışındaki başkan yardımcılığı görevine ve teşkilatın yurtdışındaki çalışmalarına devam etmesi yer almıştı.

HABERE YORUM KAT