Birleşmiş Milletler Esed'i Yine Kınayacak

03.08.2012 12:08
Birleşmiş Milletler Esedi Yine Kınayacak
BM Güvenlik Kurulu bugün Esed'i kınamak için bir oylama daha yapacak.

BM Genel Kurulu bugün Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de süren şiddet olaylarına son vermeyi başaramamasını kınayan bir karar tasarısını oylayacak. 17 aydır süren zalimane hareketlere karşı bir çok uyarı ve kınamaya imza atan BM malesef ortaya somut bir uygulama koyamadı.

Boş bir plana imza atan ve planıyla birlikte çöküşe giden Kofi Annan'ın ardından toplanacak il genel kurulda yine bir kınama kararı alınması artık BM'nin vereceği kararların kaale alınmayacağının en açık göstergesi.

Bir çok defa Rusya ve Çin engeline takılan Güvenlik Kurulu ne yazık ki bu engeli aşamamış, iki el veto ettiği için Ban Ki-Mun üzüntülerini dile getirmişti. Daha önce bir çok defa üzüntüleri bildiren Bak Ki Mun malesef somut kararlar alınması üzerinde çaba sarfetmiyor.

İstifa eden Kofi Annan, ayrılmadan önce yaptığı açıklamada Suriye'de siyasi sürecin çöktüğünü ve nitelikli bir savaş hali ile birlikte şiddetin tırmandığını söylemişti. Bunun olayların en başından beri olduğu bilinmekle birlikte, BM'nin bunu yeni öğreniyor olması BM gözlemcilerinin Suriye'de neyi gözlemlediğini sorgulatacak cinsten. Ayrıca nitelikli savaş ve şiddetin yükselmesinin BM Güvenlik Konseyi'ndeki karşılığının "kınama" olması da BM'nin "güvenlik" anlayışını gösteriyor.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim