1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Bireysel Eylemler İsrail'in Güvenlik Algısını Sarstı
Bireysel Eylemler İsrail'in Güvenlik Algısını Sarstı

Bireysel Eylemler İsrail'in Güvenlik Algısını Sarstı

İsrail'in sistematik ve orantısız saldırılarına maruz kalan Filistinlilerin son dönemde düzenledikleri bireysel eylemler İsrail'deki güvenlik algısını sarsıyor.

A+A-

İsrail'in sistematik ve orantısız saldırılarına maruz kalan Filistinlilerin son dönemde bir grup veya örgüt bağlantısı olmadan düzenledikleri bireysel eylemler İsrail'deki güvenlik algısını derinden etkiliyor.

Filistinli gençlerin bıçaklar veya otomobiller ile gerçekleştirdiği bu eylemler, herhangi bir grup veya örgüt tarafından üstlenilmez iken, İsrail istihbaratı da bu bilgiyi doğruluyor.

Söz konusu eylemleri AA muhabirine değerlendiren Filistinli uzman ve akademisyenler, örgüt bağlantısı bulunmayan bu eylemlerin İsrail güvenliği için yüksek risk oluşturduğunu ve bu ülkenin güvenlik birimlerini aciz bıraktığını ifade ediyor.

İsrail'de endişeye neden oldu

Filistinli askeri uzman Vasif Ureykat, bireysel eylemlerin İsrail'in güvenliğini sarstığını, siyasi ve sivil toplum liderlerinde de endişeye neden olduğunu belirtti.

Örgüt bağlantısı olmayan saldırıların, organize eylemlerden farklı olduğuna dikkati çeken Ureykat, "Bireysel saldırıların uygulanış şeklini tahmin etmek dünyadaki tüm istihbarat birimleri için çok zor. Bu zorluk tek başına İsrail emniyet ve askeri birimlerini endişelendiriyor. Saldırıları durdurma konusunda aciz bırakıyor" dedi.

Bu eylemler uzun süre devam edebilir

Bu tarz eylemlerin Batı Şeria ve Kudüs'te topyekun bir "İntifada" başlayana kadar sürebileceğine işaret eden Ureykat, her hangi bir örgüt ya da grup bağlantısı olmaması ve siyasi çözüm bulunmaması nedeniyle söz konusu eylemlerin uzun süre devam edebileceğini söyledi.

"İsrail, her davranışın bir karşılığı olduğunu bilmeli"

Birzeit Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdussettar Kasım, bıçaklı eylemlerin İsrail emniyetinin zayıf yüzünü ortaya koyduğunu kaydetti.

Kasım, İsrail hükümetinin Filistin halkına özellikle de Kudüs'te yaşayanlara yönelik işlediği suçlarını bedelini ödediğini belirterek, "Filistin halkı ayaklandı. İsrail'in aralıksız sürdürdüğü saldırılarını kabul edemiyor. İsrail, her davranışın bir karşılığı olduğunu bilmeli. Bu gençleri kimse durduramaz" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT