1. HABERLER

  2. HABER

  3. Birçok Firma Rusya'yı Terk Ediyor!
Birçok Firma Rusya'yı Terk Ediyor!

Birçok Firma Rusya'yı Terk Ediyor!

Japon elektronik devi Toshiba, Rusya pazarındaki TV ve mutfak aletlerin satışlarını durdurduklarını açıkladı. Türkiye'nin önemli markalarından Pimapen de Rusya’daki fabrikasını kapatıyor.

A+A-

Rusya'ya darbe üstüne darbe... Japon Toshiba, Rus televizyon ve mutfak aleti pazarlarından çekildiğini açıkladı. Pimapen markasını da bünyesinde barındıran PİMAŞ da, Rusya’daki fabrikasını kapatacağını duyurdu. Rus gazetesi Kommersant'a konuşan Toshiba Rusya'nın Genel Müdürü Hiroaki Tezuka, Rus rublesindeki aşırı dalgalanma nedeniyle Rusya'daki televizyon ve mutfak aletleri satışlarını durduklarını açıkladı.  

YÜZDE 10 PAYA SAHİPTİ 

Toshiba'nın Rusya'da bundan sonra Russian Mail, Sberbank ve Power Machines şirketleriyle bazı projelerde faaliyetlerini yürüteceğini belirten Hiroaki Toshiba'nın, Rus televizyon sektöründe yüzde 10'luk paya sahip olduğu bilgisini verdi. 

ZARAR EDİYORUZ

PİMAŞ da, Rusya’daki kurulu bulunan fabrikasını kapatacağını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Türk şirketten borsaya bildirilen açıklamada kapatmaya gerekçe olarak 'sürekli zarar edilmesi' gösterildi.  

Fiyatları düşürüyor

BU arada Türkiye Ziraat Odaları BirliğiBaşkanı Şemsi Bayraktar da, Rusya'nın Türk tarım ürünlerine uyguladığı ambargonun, üretici fiyatlarını düşürdüğüne dikkat çekti. 

OTOMOTİV BASKISINA DAYANAMADI

Ambargo nedeniyle Saint Petersburg'taki otomotiv üretimi durma noktasına gelmişti. Bunun üzerine, ithal ürünlerin bir kısmı gümrükten geçmeye başladı. Endüstriyel Politikalar Komitesi Başkanı Maksim Meiksin, Toyota için 11, Bosch-Siemens için ise 2 konteynerin gümrükten geçtiğini açıkladı.

151 milyar dolar kaçtı

Yabancıların güvenini kaybeden Rusya'da, sermaye çıkışı rekor düzeyde arttı. Öyle ki 2014 yılında ülke piyasalarından kaçan rakamın 151.5 milyar dolar olduğu hesaplanıyor. Bu rakam 2013 yılında 61 milyar dolardı. Kaçış bu yıl da sürüyor. Henüz rakam kesin olmasa da Rusya Merkez Bankası iyimser bir tahminler söz konusu rakamın 70 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

Akşam Gazetesi

HABERE YORUM KAT

1 Yorum