1. YAZARLAR

  2. Eser Karakaş

  3. Bir Yargıtay faciası daha
Eser Karakaş

Eser Karakaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Yargıtay faciası daha

A+A-

Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında yüksek yargı organlarının, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, ideolojik dünyasının geldiğini bu sütunda defalarca yazdım.

Bugün de yeni bir Yargıtay kararı üzerinden aynı konuya dönmek zorundayım.

Lütfen, birisinin, gazetedeki bir sütunundan size şöyle hitap ettiğini bir düşünün:
‘Çanağına yal konulunca ve etli kemik vaadini duyunca yaltaklanan, kuyruk sallayan kaniş, uyanık geçinen şapşal, salak, tescilli hain, zavallı, T.C. devletine, milletimizin birliğine kalleşçe ihanet hançeri sokan’.

Bu ifadeler tartışmasız hakaret ifadeleridir ve ceza gerektirir.

Bu ifadeleri Prof.Dr. Baskın Oran için Tercüman gazetesi yazarı Servet Kabaklı yazmıştır ve Prof. Baskın Oran da kendisine dava açmış, Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi de Kabaklı’yı tazminata mahkum etmiştir.

Kabaklı bu kararı Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde temyiz ediyor ve Yargıtay tazminat kararını Prof. Baskın Oran aleyhine bozuyor, dosya tekrar 2. Asliye Hukuk’a geliyor, bu mahkeme kararında ısrarcı olunca da
dava Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gidiyor ve, sıkı durun, Yargıtay yukarıda özetlediğim ifadeleri ‘düşünce açıklaması’ sayıyor.

Nasıl muhteşem bir hukuk süreci değil mi?

Bu hakaretlerin ‘düşünce açıklama’ olduğuna dair karar da Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda 20’ye karşı 23 oyla alınıyor.

Benim merak ettiğim konu birisi aynı sözleri basın marifetiyle bu 23 hakim için söylemiş olsaydı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu acaba aynı durumda bu bariz hakaretleri ‘düşünce açıklama’ olarak alır mı idi?

Benim içimden geçmiyor değil ama Yargıtay’ın bu 23 hukukçusu, yüksek yargıcı Tercüman gazetesi yazarı Servet Kabaklı’ya gösterdikleri hoşgörüyü bana göstermeyeceklerini düşündüğüm, bildiğim için yapmamayı, yazmamayı tercih ediyorum.

Herhangi biri aynı ifadeleri, Kabaklı’nın ifadelerini mesela generaller için kullansa Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ‘düşünce açıklama’ kavramını bu kadar geniş değerlendirir mi idi acaba?

Anlaşılan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 23 hakimi için ‘etli kemik vaadini duyunca yaltaklanan, kuyruk sallayan kaniş, şapşal, salak, hain, zavallı’ ifadeleri düşünce anlamına geliyor; düşüncelerini sevsinler.

Ama aynı Yargıtay’ın Başkan çıkaran bir dairesi üç bilirkişi raporuna rağmen, bir çocuğun bile okuduğunda ne anlama geldiğini anlayacağı bir yazıdan Hrant Dink’i 301’den mahkum etti ve böylece Dink cinayetine giden yol açılmış oldu.

Bu karar, Baskın Oran kararı, kanımca devlete indirilmiş en ölümcül darbedir zira devlet demek hukuk demektir ve hukuk, konu Baskın Oran olduğunda bu kadar ayaklar altına alınabiliyorsa, aslında ayaklar altına alınan devlet kavramının bizzat kendisidir.

Yargıtay’ın devlete bu kadar zarar verdiği başka bir ülke bulmak da kolay değildir.

STAR

YAZIYA YORUM KAT