1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. "Bir 'Yaralı Kimliği' Tedavi Çabası.. -I-"
"Bir 'Yaralı Kimliği' Tedavi Çabası.. -I-"

"Bir 'Yaralı Kimliği' Tedavi Çabası.. -I-"

Selahaddin E. Çakırgil yazısında sempozyum vesilesiyle Mardin'e gerçekleştirdiği seyahat hakkında bilgiler veriyor, Mardin'de PKK eylemlerinin pek görülmediğini ama halkın PKK'ya kaptırdığı çocuklarının ölüm haberlerini alma korkusu taşıdığını söylüyor.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil, Mardin hakkındaki izlenimlerini dile getiriyor:

28 Şubat 1997 Zorbalığı döneminde İstanbul Üniversitesi’nden ve kamu hizmetlerinden uzaklaştırılan; şimdi ise, Mardin-Artuklu Üniversitesi’nin rektörlüğünü deruhde eden Prof. Ahmed Ağırakça’nın inisiyatifiyle gerçekleştirilen, 'Kürd Mes’elesi ve Müslümanlar’ konulu ve yaklaşık 40 kişilik çalışma grubu ve bir sempozyum içinde yer verildiğinden, 18 ve 21 Aralık günlerini, binlerce yılın antik sırlarını ve güzelliklerini yansıtan Mardin’de geçirdim.

İstanbul-Mardin arası hava hattının mesafesi, 1200 km. kadar ve 2 saat sürüyor.

*

Mardin-İstanbul yolculuğu otobüsle ortalama 22 saat kadar sürüyormuş.. Mardin’li yolcular, ’eskiden, uçağa ancak zenginler binerdi.. Şimdi, uçak yolculuğu otobüs yolculuğundan bile ucuza geliyor. Çünkü, 175 lirayla iki saatte İstanbul’a varıyorsun, otobüs ise 140-150 lirayla, 22 saat..’ diyorlar.

*

İlk gün, 18 Aralık Cuma akşamı, geç şaatlere kadar, şehrin geceleyin seyri daha bir güzel olan yerlerini dolaştık..

Mardin, özellikle taş işçiliğinin harikası olan camileri-minareleri, medreseleri, kiliseleri, kervansarayları ve köşkleriyle müthiş güzel, sihirleyici bir şehir..

Bir kartal yuvasını andıran ve dev bir kaya parçasından oluşan bir kalenin eteklerinde kurulu bu şehrin yeşil alanları, kayalık zeminde olması hasebiyle, çok az..

Ancak kalenin de üstünde, daha yukardaki dağlardan gelen sular, bu taş yığını olan şehre asırlardır hayat veriyor.

*

Güneydoğu şehirlerinde birkaç aydır halk kitlelerini derinden etkileyen terör eylemleri Mardin’de pek etkin olarak gözükmüyor. Ortalıkda, henüz tünel açma, hendek kazma ve barikat kurma gibi terör eylemlerinden eser gözükmüyor. Ama, halkın tedirgin olduğu gözleniyor. PKK’nin her yerde ağır bir baskısının olduğu hissediliyor. İnsanlar, bazı konularda, birileri bizi örgüte şikâyet edebilir diye korku içindeler.. Hattâ Kızıltepe’de apartman sorumlularının bile PKK tarafından belirlendiği söyleniyor.

(...)

Yazının Devamı İçin Tıklayın >>>