1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Bir Yalana Bir Milyon Masum Can
Bir Yalana Bir Milyon Masum Can

Bir Yalana Bir Milyon Masum Can

İşgalci devlet ABD’nin Mart 2003’te Irak’ı işgal etmesine gerekçe olarak gösterdiği “nükleer silah” iddiasının yalan olduğu kesin olarak tescillendi.

17 Şubat 2011 Perşembe 00:48A+A-

Irak lideri Saddam Hüseyin'in askeri faaliyetleri hakkında ABD'ye bilgi sızdıran Iraklı Rafid Ahmet Elvan el-Cenabi, Saddam Hüseyin'in, bakteriyolojik silah geliştirmeye yönelik gizli bir programı bulunduğu yönünde yalan söylediğini itiraf etti.

ABD'yi eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in askeri faaliyetleri hakkında bilgilendiren ve daha sonra Batı'ya kaçan Iraklı Rafid Ahmet Elvan el-Cenabi, Saddam'ın elinde bakteriyolojik silah bulunduğu yönünde yalan bilgi verdiğini açıkladı. İngiliz The Guardian gazetesine açıklamalarda bulunan Rafid Ahmet Elvan el-Cenabi adlı Iraklı, Saddam Hüseyin'in, bakteriyolojik silah geliştirmeye yönelik gizli bir programı bulunduğu yönünde yalan söylediğini belirtti. Saddam rejiminin devrilmesini sağlamak için böyle bir yalan uydurduğunu söyleyen el-Cenabi, "Rejimi yıkmak için bir şeyler uydurma şansını yakalamıştım" dedi.

El-Cenabi, "Ben ve oğullarım, Irak'a demokrasinin gelmesi için gereken nedeni yarattığımız için son derece gururluyuz" diye konuştu. El-Cenabi, "Belki haklıydım belki de yanlış yaptım" derken, ABD, 2003 yılında Irak işgalini, Rafid Ahmet Elvan el-Cenabi'nin Amerikan istihbaratına ilettiği bilgilere dayandırarak meşrulaştırmıştı(!).

HABERE YORUM KAT