1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bir Oyluk Rektör Terör Estiriyor
Bir Oyluk Rektör Terör Estiriyor

Bir Oyluk Rektör Terör Estiriyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve kurul üyeleri hakkında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Kastamonu Üniversitesi’nin 1 oyluk rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, Mayıs 2011’de yapılacak rektörlük seçiminde seçilemeyeceği

05 Mart 2011 Cumartesi 07:10A+A-

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve kurul üyeleri hakkında "eğitim-öğretimi engelledikleri ve görevi kötüye kullandıkları" iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay'ın, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in torpiliyle 1 oyla rektör olduğu ortaya çıktı. 2007 yılında Sezer'in torpiliyle rektör seçilen Gökçebay'ın, Mayıs 2011'de yapılacak rektörlük seçiminde seçilemeyeceği gerekçesiyle strese girdiği ve bu sebeple terör estirmeye başladığı belirtiliyor.

Kendisine 2 oy çıkmasının ezikliğini yaşayan 1 oyluk rektör Gökçebay, yetkisini kişisel kin ve nefrete alet ederek, seçimlerde kendisine oy vermeyen öğretim üyeleri üzerinde adeta baskı kurdu. Üniversiteyi darbe mantığı ile yöneten Gökçebay, kendisine oy vermeyen öğretim görevlilerinden 20 kişiyi okuldan attı veya istifa etmek zorunda bıraktı. Gökçebay'ın, YÖK Başkanı Özcan ve İmam Hatiplilere hakaret ettiği için hakkında dava açıldığı öğrenildi. Gökçebay, 2009-2010 Akademik yılı açılış töreninde katsayı zulmünü kaldıran YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve kurul üyelerini, "ülkenin kuruluş felsefesine ihanet etmekle" itham etmiş ve İmam-Hatip Liselilere "Dini eğitim, keskin bir biat kültürünü yaratır" diyerek alenen hakaret etmişti. Gökçebay hakkında açılan hakaret davası sürüyor.

Başörtüsü yasağının sıkı savunucuları arasında yer alan rektör Gökçebay, anayasal değişikliğe rağmen başörtülü öğrencileri üniversiteye almamıştı. Yasakta direnen 1 oyluk Gökçebay, başörtülü öğrencileri okula ve derse alan rektörlerin ise suç işlediğini ileri sürmüştü.

Aynı Gökçebay, yaklaşık 7 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede öğrencilerin 15 yıldır namaz kıldığı mescidi kapattırdı. Gökçebay'ın emriyle mescitlerin kapatılması ise tepkilere sebep olmuştu. Gökçebay, ayrıca Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında adı geçen İşçi Partisi'ne (İP) ait Ulusal Kanal Televizyonu'nun 11. Yıl Kutlama Yemeği'ne çelenk göndermiş ve Ulusal Kanal'ı kutlayan tek rektör olmuştu. 1 oyluk rektör Gökçebay, dün üniversite kampüsünde düzenlenen açılış töreninde kendi öğrencileri tarafından protesto edildi. Gökçebay, açılış konuşması yaptığı sırada, yerleşkenin altyapı tamamlanmadan açıldığı gerekçesiyle bir grup öğrenci tarafından alkışlar ve ıslıklarla protesto edildi. Öğrencileri "aldatılmış" olarak niteleyen Gökçebay, öğrencilerin "kulaklarına üflenen sözlerle hareket ettiklerini" ileri sürdü.

HASAN TOSUN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT