Bir Milyar İnsan Aç, Bir Milyar İse Obez!

23.09.2011 00:01
Bir Milyar İnsan Aç, Bir Milyar İse Obez!
Küresel beslenme verilerini ortaya koyan bir rapor, dünya üzerinde bir milyar insanın yetersiz beslendiğini, bu sayıdan fazla kişinin ise aşırı kilolu olduğunu ortaya koydu.

Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Aylar Federasyonu örgütü tarafından yayımlanan raporda dünya nüfusunun yaklaşık yüzde on beşinin açlıkla karşı karşıya oldukları belirtildi.

Dünya Felaketler Raporu isimli çalışmada bu durumu oluşturan sebeplerin yükselen gıda fiyatları, israf ve dağıtım problemleri olduğu belirtildi.

Raporda dünya üzerinde tüketilen besinlerin yarısını üreten köylülerin ciddi kısmının da açlık çekmekte olduklarının altı çizildi.

Açlık ve obezite

Örgütün raporunda dikkat çekilen bir diğer nokta ise dünya nüfusunun karşı karşıya olduğu obezite tehlikesinin boyutları.

Özellikle hızla gelişmekte olan Çin ve Hindistan gibi ülkelerde hızla artan aşırı kilolu nüfusun, yaşanmakta olan beslenme yetersizliğiyle birlikte ülkeler için büyük yük oluşturduğu belirtildi.

Obezite pek çok gelişmiş ülke için de sağlık sistemleri üzerinde ciddi bir yük yaratıyor.

İngiltere'de yetişkinlerin dörtte biri, çocukların onda biri obez.

Araştırmalar her şey şu anki gibi devam etmesi halinde 2030'da Amerikalıların yaklaşık yarısının, İngilizlerinse %40'ının obez olacağını ortaya koyuyor.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim