1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Bir Haftada Bin 700 Suriyeli Cerablus'a Geri Döndü
Bir Haftada Bin 700 Suriyeli Cerablus'a Geri Döndü

Bir Haftada Bin 700 Suriyeli Cerablus'a Geri Döndü

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye'ye iltica eden ve “Fırat Kalkanı” isimli harekât kapsamında IŞİD’in kovulduğu Cerablus'a dönen Suriyeli sayısı bir haftada bin 700 oldu.

A+A-

6 yıldan bu yana devam eden savaştan kaçarak Türkiye'ye iltica Suriyelilerin bir kısmı bayramda ülkelerine gitmek için Gaziantep Valiliği’ne başvurdu.

Alınan izinlerin ardından Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nce Karkamış Spor Salonu'nda kayıt işlemleri yapıldı.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bin 700 Suriyeli ülkesine döndü. Yanlarına aldıkları eşya ve bavullarıyla Karkamış Gümrük Kapısı'na gelen Suriyeliler, güvenlik kontrolünden geçirilerek Cerablus'a gönderildi.

“Geçişler Devam Ediyor”

Gaziantep İl Göç Müdürü Oktay Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyelilerin ülkesine döndüğünü söyledi.

Kurban Bayramı'nda da geçişlerin sürdüğünü aktaran Bahçeci, “Geçişler devam ediyor. Bugüne kadar bin 700 Suriyeli ülkesine döndü. Kimliği olmayan Suriyelilere kimlik çıkartıp ülkesine dönmesini sağlıyoruz. Talep oldukça da geçişler devam edecek.” dedi.

Suriye'ye Yardımlar Sürüyor

İnsanı Müdafa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) Gaziantep Şubesi Başkanı Sait Gökdere de Suriye'nin Cerablus, Çobanbey ve Havar ilçelerinde 700 kurban kestiklerini söyledi.

Kestikleri kurbanları Suriye'nin köylerinde dağıttıklarını anlatan Gökdere, “Köylerdeki insanlar yardıma daha muhtaç. Bu yüzden kestiğimiz kurbanları köylerde dağıtmayı tercih ettik. Ekibimizle birlikte kapı kapı dolaşıp et yardımlarını dağıtıyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT