1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bir Grup "Sığınmacı" Danimarka'ya Ulaştı
Bir Grup "Sığınmacı" Danimarka'ya Ulaştı

Bir Grup "Sığınmacı" Danimarka'ya Ulaştı

Avusturya ve Almanya'nın sınırlarını açmasının ardından bu ülkelerden Avrupa'nın farklı yerlerine doğru yola çıkan “sığınmacı”lardan yaklaşık 850 kişilik bir grup Danimarka'ya ulaştı.

A+A-

Feribotla Almanya'nın Puttgarden kentinden Danimarka'nın güneyindeki Rödby limanına ulaşan “sığınmacı”ların büyük çoğunluğu İsveç'e gidip daha iyi şartlar sunduğu için bu ülkede iltica başvurusunda bulunmak istiyor.

“Sığınmacıların Büyük Bir Bölümü Danimarka’da Kalmak İstemiyor”

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, dün akşam Almanyalı ve İsveçli mevkidaşlarıyla görüştüğünü ve Danimarka'ya gelen “sığınmacı”ları kabul edeceklerini söyledi. Rasmussen, sığınmacıların büyük bölümünün buna rağmen Danimarka'da kalmak istemediğini ifade etti.

Rasmussen, polisin “sığınmacı”lara iyi davrandığını ve bunun süreceğini dile getirerek: "Herhangi bir zorlama yok.” diye konuştu. Başbakan Rasmussen, ayrıca İsveç ile diyalog hâlinde olduklarını ve “sığınmacı”ların istedikleri ülkede kalması konusunda görüşmelere devam ettiklerini bildirdi.

İsveç Daha İyi Şartlar Sunuyor

“Sığınmacı”ların Danimarka'da kalmayarak İsveç'e gitmek istemesinin en önemli nedeni olarak İsveç'in gelen bütün “sığınmacı”lara oturum izni vermesi ve aile birleşimine de imkân tanıması gösteriliyor.

Danimarka ise ancak beş yıl sonunda oturum izni veriyor ve ilk yıl için aile birleşimine olanak sağlamıyor. Danimarka hükûmeti, “sığınmacı”lara ödenen aylık yardımı da yakın zamanda yarı yarıya azaltmıştı.

Yardımseverler Rödby’ye Akın Etti

“Mülteci”lerin Danimarka'ya geldiğini duyan birçoğu Danimarkalı yüzlerce kişi, “sığınmacı”lara yiyecek, içecek, battaniye ve giyecek götürmek üzere özellikle Kopenhag ve Malmö'den arabalarla Rödby limanına doğru yola çıktı. Arabalarıyla “sığınmacı”ları Kopenhag'a getirmek isteyenlerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Danimarka polisinden yapılan açıklamada, 300 “sığınmacı”nın "kayıp" olduğu, bazılarının saklandığı, bir bölümün de vatandaşlar tarafından Kopenhag'a özel araçlarla götürüldüğü belirtildi. Polis açıklamasında, vatandaşların bu gibi yardımları iki kez düşünmesi gerektiği çünkü bunun suç olduğu vurgulandı.

İsveç'e Yürüyorlar

Bu arada, 300 kadar “sığınmacı”nın yürüyerek önce Rödby'den 170 kilometre mesafedeki Kopenhag'a oradan da 30 kilometre mesafedeki İsveç kenti Malmö'ye ulaşmayı, burada kendilerini bekleyen İsveç makamlarına iltica talebinde bulunmayı amaçladığı belirtildi.

Yüzlerce “sığınmacı”nın otoyoldan yürüyerek Kopenhag'a gitmek istemesi üzerine Rödby-Kopenhag yolunun 29 kilometrelik bölümü yaklaşık beş saat trafiğe kapatıldı. Polis, otoyolda geniş bir bölgede güvenlik tedbirleri aldı.

AA muhabirinin konuştuğu ve Kopenhag'a doğru yürüyen bazı “sığınmacı”lar yorgun olduklarını, birkaç saat uyuduktan sonra yollarına devam edeceklerini söyledi. Afganistan uyruklu bazı “sığınmacı”lar, Almanya'da kendilerine 190'ar avro para ve Kopenhag'a tren bileti verildiğini belirterek, İsveç'e kadar yürümeye kararlı olduklarını ifade etti.

Danimarka’nın “Mülteci”ler İçin Cazip Olmadığına Dair İlanlar!

Danimarka hükûmeti yüzlerce “sığınmacı”nın geldiği saatlerde Lübnan'daki bazı gazete ve internet sayfalarında “sığınmacı”ların Danimarka'ya gelmemesi için "Danimarka'nın mülteciler için cazip olmadığı”nı belirten ilanlar yayımlamıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT