1. YAZARLAR

  2. Emre Uslu

  3. Bir çözüm var
Emre Uslu

Emre Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir çözüm var

A+A-

Kürt sorunu artık zıvanadan çıkmaya başladı. Halk sokaklara dökülüp birbirini protesto etmeye başladı. Maalesef işin buraya gelmesinde hükümetin en beceriksiz bakanı Beşir Atalay’ın umut yaratıp, plansız ve programsız bir şekilde konuyu konuşup, adeta ateşi toplumun içine atıp geriye çekilmesinin rolü büyük. Bunu kabul edelim. Bu tip sorunların çözümü sosyoloji kongresinde bildiri tartışmaya benzemez. Beşir Atalay bunu yapmış ve sonunda ”Habur bir yol kazasıydı” diye işin içinden çıkmıştır. Şimdi halk sokaklarda birbirini boğazlamak üzere. Atalay boynunu büküp akıl vermeye devam ediyor. Oysa insanlar ”akıl verme huzur ver” noktasında bunun farkındalar mı, emin değilim? Kabul edelim ki ilk çıkışında kendisine çok güvendiğimiz, galiba doğru yolda ilerliyoruz havası yaratan Beşir Atalay’ın geldiği nokta itibariyle Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir farkı kalmamıştır.

Açıkça konuşmanın zamanı geldi. Bu noktadan sonra Başbakan’ın o hızlı ve sonuç alıcı yaklaşımı ile uyumlu çalışacak, işi uzatmadan, planlı şekilde ilerletecek bir ekiple sonuç alıcı bir tutum belirlemesi gerekiyor. Beşir Atalay’ın açılım ile halen bir ilişkisi var mı bilmiyorum ama hükümet bu işi daha ehil ve işi daha çabuk bitirecek bir kuruma devretmeli. MİT bu konuda ehil bir kurum ama Hakan Fidan’ın o kurumun üstündeki etkisinin ne kadar olduğunu halen bilmiyoruz. Zira zor bir kuruma geldi ve zor bir görev üstlendi. Düşünün ki bu kurumun içinde şimdiye kadar yapılan karanlık işlerin bir tarafı ve haberdarı olmuş kişiler var. O kişiler veya uzantılarının böylesi kritik bir süreçte boş durup durmayacağını bilmiyoruz.

Devletin diğer kurumları zaten ortada. Darbe düşünmekten terörle mücadeleyi düşünmeye fırsat bulamamış generaller, makamlarından başka şey düşünemeyen emniyet müdürleri, kendi menfaatinden başka hiçbir şeyi zaten düşünmemiş sermaye, halkından başka her şeyi düşünen diplomasi ve diğerleri... Bu duruş ile ne Kürt sorununu çözebilir ne de gerçekten çözecek iradeyi gösterebilirler.

PKK açısından da durum farklı değil. Çözüm iradesi İmralı’ya hapsolmuş. İmralı’da kendine hapsolmuş bir vaziyette patinaj yapma eğiliminde PKK. Her ne kadar itiraz ederlerse etsinler, içlerindeki derin yapıların, komşu ülkelere taşeronluk yapanların varlığı bugün PKK’nın iradesinin üstünde bir yerde bulunuyor.

Daha da kötüsü sorunun muhataplarının her iki tarafta da İran’dan esen rüzgârlardan fazlasıyla etkilenen şahinlerin attığı her kurşun, devrimin rüzgârlarıyla kendisini Tahran’da bulmuş romantiklerin yaptığı her açılım bu sorunu daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Bu süreç sadece İran’ın işine yarıyor.

Görünen o ki bu süreci ne devlet yönetebiliyor ne de PKK. Her iki tarafın da beceriksizlikleri, farklı angajmanlar içinde olan aktörleri olduğu sürece çocuklarımız ölmeye devam edecek.

Barışı getirip kurabilecek tek irade görüyorum ben. Halk iradesi. Lakin halk iradesi için ya iyi bir liderin öncülük ederek halkı mobilize etmesi gerekiyor ya da iyi bir fikrin halk arasında dalga dalga yayılması ve bir bilinç oluşturması gerekiyor.

Ben her iki olasılığın da mümkün olduğunu düşünenlerdenim. Başbakan Erdoğan’ın yapacağı ”PKK Kuzey Irak’a çekilsin” çağırısının çok hızlı bir şekilde hem Türkler hem de Kürtler arasında yankı bulacağını, böylece süreci baltalayan çatışmasızlık dönemine fiilen girilebileceğini düşünüyorum. Başbakan bu çağırıyı yaparsa, halktan gelecek destek nedeniyle PKK direnemez. Böylece barış süreci hızlanır ve silahlar olmadan adamakıllı konuşmaya başlarız.Başbakan’ın iyi niyetli çağırısı ve Kürtlerin taleplerine rağmen PKK Kuzey Irak’a çekilmezse o zaman Öcalan ve PKK’nın niyetinin başka olduğu anlaşılır, PKK kötü niyetini açığa vurmuş olur ve Kürtler nazarında itibar kaybeder ve görüşmeler başka türlü ilerler.

Başbakan bu çağırıyı yapmazsa Kürtlerin de saygı duyduğu, Ahmet Altan, Hasan Cemal, Cengiz Çandar gibi yazarlar bu çağırıyı yapmalı. Bu çağırı Kürtler arasında bir dalgalanma yaratır. Bu heyecan dalgasıyla sürecin önü açılmış olur. Buna PKK karşılıksız kalamaz. Altan, Çandar ve Cemal’in öncülüğünde başlatılacak bu çağırıya PKK olumlu yanıt verirse o zaman geri çekilme sürecinde, 1999’da olduğu gibi askerî operasyonlarla kayıplar vermesinin önüne geçmek için de ikinci bir çağırı yapılır. Böylece PKK kayıplar vermeden Kuzey Irak’a çekilebilir. PKK’nın Kuzey Irak’a çekilmesi sırasında ordu yine operasyon yaparsa o zaman onun kötü niyeti ortaya çıkar ki PKK artık tartışmasız davasında haklı olduğunu ispat etmiş olur. Bu nedenle ben TSK’nın da bu riski alacağını sanmıyorum.

Üçüncü olasılık Öcalan’ın böyle bir çağırı yapması ama şu aşamada Öcalan bunu yapmaya niyetli değil gibi görünüyor. PKK Kuzey Irak’a çekildikten sonra konuşmak da pazarlık da daha rahat yapılır. Hem süreci baltalayan tarafların eli boşa çıkarılmış olur hem de toplumun nefret duyguları aşağı çekilerek konuşma ve görüşmeler için daha uygun zemin yaratılmış olur.

Başbakan’ın barış için bu kadar cesareti var mı bilmiyorum. Varsa o çağırıyı yapsın. Yoksa bir cesaretli adam biliyorum. Ahmet Altan’ın, PKK kuzey Irak’a çekilsin çağırısı yapmasının, Kürtler arasında bir dalgalanma yaratacağından eminim. Bu çağırının arkası gelecektir ve böylece süreci hızla rayına oturtma şansına sahip olabiliriz.

TARAF 

YAZIYA YORUM KAT