1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Binlerce Suriyeli Türkiye Sınırında
Binlerce Suriyeli Türkiye Sınırında

Binlerce Suriyeli Türkiye Sınırında

Suriye'nin kuzeyindeki Kobani bölgesinde IŞİD ile PYD güçleri arasında çatışmaların şiddetlenmesi ve bazı Kürt köylerinin IŞİD'in eline geçmesinin ardından binlerce sivil Türkiye sınırına yığıldı.

A+A-

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye'nin kuzeyindeki Kobani bölgesine üç koldan saldırması ve 16 köyü ele geçirmesinin ardından bölgede yaşayan sivil halk Türkiye sınırına doğru kaçtı.

Çatışmaların yoğunlaştığı Tel Abyad ile Ayn el Arab bölgesi arasındaki köylerden traktörlerle ve yaya olarak kaçan Suriyeliler, mayınlı araziyi geçerek Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Oylum köyü yakınlarında sınır hattında toplanmaya başladı. 

Sabah erken saatlerinden itibaren sınır hattında gelen yaklaşık 3 bin Suriyeli için 3'üncü Hudut Karakolu Komutanlığı'na bağlı askerler, zırhlı araçlarla güvenlik önlemi alarak, kaçak geçişlere izin vermedi. 

Sınır hattında yaşanan yığılmaya rağmen şu ana kadar geçişlere izin verilmedi.

1193f95bb9ec1a4a4c.jpg

Üç koldan saldırı

Al Jazeera'ye konuşan Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, IŞİD'in, Kobani'nin doğu, güney ve batısından saldırıya geçtiğini söylemişti. Kurdo, IŞİD'in elinde en az 20 tank, havan topları ve ağır silahlar bulunduğunu belirtti.

Doğuda Tezkeniye, Havalet, Kabarnek, Coran, Zerzori, Ebu Hayye, Bender Han, Bir Arab, batıda ise Talik ve Zerk köylerinin IŞİD'in eline geçtiğini kaydeden Kurdo, çatışmaların hâlâ devam ettiğini ve IŞİD güçlerinin çok sayıda kayıp verdiğini aktardı.

Kurdo ayrıca, IŞİD güçlerinin Kobani'de Selibikran köyünü merkez olarak kullandıklarını dile getirdi.

Kürt örgütlerden yardım çağrısı

Reuters haber ajansının PYD kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri Kobani bölgesinde bulunan 16 köyü ele geçirdi.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin bölgedeki komutanlarından Öcalan İso, IŞİD üyelerinin tanklar ve ağır silahlarla bölgeye saldırdığını söyledi.

Iso, diğer Kürt örgütlerini de IŞİD ile savaşmak için yardıma çağırdı.

140918030048_syrian_kurdish_304x171_reuters_nocredit.jpg

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin kurucusu Rami Abdulrahman da, saldırıların 17 Eylül Çarşamba günü başladığını ve köylerin IŞİD'in eline geçtiğini belirtti.

PYD özerklik ilân etmişti

Suriye’nin kuzeyindeki tek silahlı gruba sahip olan PYD; Cizire, Kobani, Afrin bölgelerinde ocak ayında özerklik ilân etmişti. Diğer Kürt grupları ve Suriye muhalefetinin çatı örgütü SMDK bu özerkliği tanımıyor.

Özerklik, Türkiye’nin PYD’nin muhatap alınabilmesi için öne sürdüğü ‘emrivakilerden kaçınma’ şartına rağmen ilân edildi. Türkiye’nin diğer iki şartı ise PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve SMDK’ya katılması.

kobani_suriye_0.jpg

Al Jazeera, DHA, AA ve Reuters

HABERE YORUM KAT

2 Yorum