1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Binlerce Sivil Aden'i Terk Ediyor
Binlerce Sivil Aden'i Terk Ediyor

Binlerce Sivil Aden'i Terk Ediyor

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun başkent Sana'ya düzenlediği hava saldırısında 10 sivil öldü. Husilerin saldırdığı Aden'de ise binlerce sivil kenti terk ediyor.

A+A-

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Yemen'in başkenti Sana'ya düzenlediği hava saldırısında 10 sivil hayatını kaybetti.

Yemen resmi haber ajansı SABA, başkent Sana'nın Savan bölgesine gerçekleşen saldırıda ölü sayısını 20 olarak açıkladı. Ajansa göre saldırılarda 50 kişi de yaralandı. 

Savaş uçakları aynı zamanda başkentteki bir askeri hava üssünü vurdu. Saldırı, İran'ın yardımlarının önlenmesi için Sana Havalimanı'nın vurulmasından birkaç gün sonra meydana geldi. 

Aden'de çatışmalar ve kaçışlar sürüyor

Yemen'de Husilerin, karşıtlarının yoğun olduğu Aden'e saldırıları devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Hadi'ye bağlı 'Halk direniş komiteleri' ile Husiler kentin ana havalimanı bölgesinde havalimanın kontrolünü sağlamak için çatışıyor. 

Al Jazeera'ye konuşan kaynaklara göre, Husilerin havalimanına havanlarla yaptığı saldırının ardından koalisyon güçlerinin bombardımanı geldi. Hava saldırılarının ardından Cumhurbaşkanı Hadi'ye bağlı birlikler kaybettikleri mevzileri geri aldı.

Reuters haber ajansına göre ise, Aden'e saldırıların artmasıyla birlikte binlerce aile kentten kaçmaya başladı. 

Ajansa konuşan aktivist Ahmed Avgari, "Manzara korkunç, çatışma sadece sokaklarda devam etmiyor. İnsanlar evlerinde de korku dolu ve kapana kısılmış bir şekilde bekliyor. Kadınlar ve çocuklar evlerinde yakılıyor, siciller sokaklarda tank ateşiyle vuruluyor" ifadelerini kullandı.

İnsani kriz büyüyor

Yemen'de faaliyet yürüten ‘Siyac’ Çocukları Koruma Örgütü, 8 milyondan fazla çocuğun temiz içme suyu ve gıda yetersizliği nedeniyle hastalık ya da ölüm tehdidi altında olduğunu bildirdi.

Siyac Çocukları Koruma Örgütü, yaptığı açıklamada, 8 milyondan fazla çocuğun temiz içme suyu ve gıda yetersizliği nedeniyle hastalık ya da ölüm tehdidi altında olduğunu belirtilerek, yardım çağrısı yaptı.

Siyac, açıklamasında, ‘Temiz içme suyu ile gıda yetersizliği ve sağlık hizmetlerinin verilememesi nedeniyle çocuklar çeşitli hastalıklar ve ölüm tehdidiyle karşı karşıya. Yaklaşık bir aydır ülkeye gıda, ilaç ve yakıt malzemesi giremediği için insanlık krizi büyüdü ve stokların yüzde 60'ı tükenen aileler temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldi’ dedi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT