1. HABERLER

  2. HABER

  3. Binlerce Kişi Hrant Dink İçin Yürüdü
Binlerce Kişi Hrant Dink İçin Yürüdü

Binlerce Kişi Hrant Dink İçin Yürüdü

Gazeteci Hrant Dink'in Agos gazetesinin önünde öldürülmesinin beşinci yıl dönümü dolayısıyla bugün İstanbul'da büyük bir anma yürüyüşü düzenlendi.

19 Ocak 2012 Perşembe 17:41A+A-

19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in yakınları ve arkadaşlarının çağrısıyla yapılan yürüyüş için Taksim Meydanı'nda toplanan ve Agos gazetesine doğru yürüyen binlerce kişi, Türkçe ve Ermenice 'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz' yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Topluluğun başında Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve çocukları yer aldı.

Agos gazetesinin önündeki kaldırıma, Hrant Dink'in vurulduğu noktaya ailesi ve arkadaşları tarafından karanfiller bırakıldı. Anma töreninde Hrant Dink'in sevdiği Ermeni ezgileri çalındı; kalabalık sık sık slogan attı. Dink'in öldürüldüğü saat olan 15.00'de saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Agos gazetesinin balkonunda basın açıklamasını okuyan gazeteci ve yazar Karin Karakaşlı, “19 Ocak bir anma günü değil. Hiçbir zaman olmadı. Herkes acısının yaşandığı gün bir başına kahroldu" dedi.

Karakaşlı, "Sonra 23 Ocak geldi, Türk düşmanı ilan edilen bir Ermeni gazetecinin cenazesi hepimizi buluşturdu. Onu güpegündüz bu caddede sırtından vurdular, hepimizi de görgü tanığı kıldılar" şeklinde konuştu.

Karin Karakaşlı, Türkiye’de öldürülen Ermenilerin isimlerini okurken, anma yürüyüşüne katılanlar hep bir ağızdan "Burada!" diye bağırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Temyiz Başvurusu Yaptı

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink suikastı davasında verilen karara ilişkin temyiz dilekçesini mahkemeye sundu.

Başsavcı vekili Fikret Seçen, "İddianamemiz ve mütalaamız yönünde karar verilmesi için temyiz ettik" dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını temyiz için dilekçe verdiklerini söyledi.

Başsavcı vekili Seçen, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olarak dilekçemizi mahkemeye sunduk. Dosyayı temyiz edeceğimizi mahkemeye ilettik" dedi.

Mahkemenin hazırlayacağı gerekçeli kararı inceleyip gerekçeleriyle birlikte verilen kararı temyiz edeceklerini söyleyen Seçen, "İddianamemiz ve mütalaamız doğrultusunda karar verilmesi için temyiz edeceğiz" dedi.

BBC / TRTHABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum