1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Bingöl’den MEB Yönetmeliğine Tepki
Bingöl’den MEB Yönetmeliğine Tepki

Bingöl’den MEB Yönetmeliğine Tepki

Bingöl’de faaliyet gösteren Bilgi ve Düşünce Derneği bir basın açıklaması yeni MEB yönetmeliğine tepki gösterdi.

A+A-

Basın Açıklamasının Tam Metni:

‘Başörtüsü Yasağı’ Devam Ediyor!

Milli Eğitim Bakanlığının yeni kılık kıyafet yönetmeliği özgürlük alanını genişletmek ve mağduriyetleri gidermek bir yana, temel sorun olan başörtüsü yasağının devam edeceğini beyan eden bir açıklama olmuştur. Bakanlıkça gelecek öğretim döneminden itibaren uygulanmak üzere hazırlanan ve 27 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ‘Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ ile eğitim alanında süregelen yasakçı zihniyetin sona erdirildiği iddiası boş ve göz boyayıcı bir iddiadır.

Bugüne kadar olduğu gibi bu yönetmelikten sonra da, okullarda gerek öğrencilerin, gerekse de öğretmenler ve diğer çalışanların yıllardır maruz kaldıkları çirkin, saldırgan ve ilkel başörtüsü yasağı aynen devam edecektir. Daha da vahim olanı şudur ki, darbeci kirlenmişlikle, müfredatla, siyasetle her alanda mücadele ettiğini beyan eden hükümet, 12 Eylül darbecilerince dayatılan yönetmeliklerden kaynaklanan başörtüsü yasağını bu adı yeni kendi eski yönetmelikte aynen korumaktadır.

"Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik"in 4.maddesinde yer alan “okul içinde baş açık” ifadesi bu ülkede İslami kimliğimize yönelik baskıcı mantığın sürdürüldüğünün bir göstergesidir. Mü’min hanımların ve kızların, Rablerinin emrine icabet niyetiyle başlarını örtmelerinin şu veya bu mekanda, şu veya bu mesleği icra ederken yasaklanabileceğine, sınırlanabileceğine dair bir yaklaşım tümüyle gayrı meşru bir yaklaşımdır; insanlar üzerinde ilahlık iddiasının bir yansıması ve açık bir tuğyan eylemidir. İnanç özgürlüğünün açıkça ihlalini içeren ve insanların serbest iradesine ipotek koyma anlamına gelen bu yasak ve sınırlamanın insan hakları ilkelerine de, hukuk devleti mantığına da aykırı olduğu aşikardır.

Milli Eğitim Bakanlığını ve AK Parti Hükümetini, özgürlük alanlarını beli düzeylerde geliştirme adına şu veya bu zeminde inancımıza ve kimliğimize yönelik yasakçı, dayatmacı uygulamaları içselleştirecek bu tür adımlar atmamaları için uyarıyoruz. İnancımız, kimliğimiz pazarlığa tabi değildir. İnanç yasağı temel bir sorun, bu ülkenin kanayan yarasıdır.

Halen pek çok okulda başörtülü eğitim görme taleplerinden dolayı pek çok kızımız baskılara maruz kalmaktadır. Kimi yerlerde Gestapo zihniyetli idareciler ve kişiliksiz, korkak yetkililer yüzünden 13-14 yaşlarındaki çocuklarımız okuldan okula sürgün edilmektedir. 12 Eylül ve 28 Şubat darbe süreçlerinde bu tür tablolar sıradan olaylar olarak görülüyordu. Lakin sizin bu zalimlerden ve zulüm dönemlerinden farkınız sadece İmam Hatip okullarında ve seçmeli Kur’an derslerinde başörtüsü takabilme serbestisi mi olacak? Buna razı olacak mısınız? Bilin ki, biz asla razı olmayacağız!

Kitabımız Kur’an’ın emri olan başörtüsünü, yasak kavramı ile birlikte herhangi bir biçimde ve herhangi bir yerde yan yana getiren, bir arada zikreden, tahayyül eden uygulamaları reddediyoruz. Hükümetin de bu yanlıştan biran önce dönmesini talep ediyoruz!

Dr. Mustafa YILMAZ

Bilgi ve Düşünce Derneği Başkanı 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum