Bingazi Devrimcileri Tobruk Hükümeti İle Görüşmeyecek

01.10.2014 10:29
Bingazi Devrimcileri Tobruk Hükümeti İle Görüşmeyecek
Bingazi Devrimciler Şura Meclisi, Tobruk hükümetiyle yapılan diyalog görüşmelerine karşı olduğunu ve görüşmelere katılmayacağını duyurdu.

Libya'da bazı devrimci silahlı grupları bünyesinde barındıran Bingazi Devrimciler Şura Meclisi, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi üyeleriyle uluslararası gözetim altında başlayan diyalog görüşmelerine karşı olduğunu açıkladı.

Bingazi Devrimciler Şura Meclisinden yapılan yazılı açıklamada, Meclisin diyalog çağrısını kabul etmeyeceği ve görüşmelerde taraf olmayacağı belirtildi.

Diyalog görüşmelerinde devrimcilerin dışlanmaya çalışıldığı savunulan açıklamada, "Ülkeyi korumak için meydanlarda savaşan devrimcilerdir. Ülkeyi siyasi ve askeri dış müdahaleden muhafaza eden de devrimcilerdir" denildi.

Açıklamada, "Gadamis şehrinde başlatılan diyalog girişimi, doğru ve meşru temeller üzerine kurulmadı. Bu diyalog daveti, haklının hakkından vazgeçmesi, batıl olana karşı boyun eğmesi, suçluların cezasız bırakılarak affedilmesi ve 'ulusal diyalog' kılıfı altında zulümlerine geri dönmelerine izin verilmesi demektir" ifadelerine yer verildi.

BM'nin, krizin sonlandırılması için yaptığı diyalog çağrısı üzerine dün, ABD, Fransa, İngiltere ve İtalya'dan yetkililerin katılımıyla Tobruk'taki Temsilciler Meclisi üyeleri ve merkezi yönetimdeki Ulusal Kurtuluş Hükümeti'nden bazı milletvekilleri arasında Gadamis şehrinde diyalog görüşmeleri başlamıştı.

Libya Fetva Kurumu (Daru'l İfta) ve bağımsız Libya Alimler Kurulu da diyalog görüşmelerinin askıya alınması çağrısı yapmıştı.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim