1. HABERLER

  2. HABER

  3. Binbaşı: ‘Balyoz Belgelerini Ben Zulaladım!’
Binbaşı: ‘Balyoz Belgelerini Ben Zulaladım!’

Binbaşı: ‘Balyoz Belgelerini Ben Zulaladım!’

Deniz Binbaşı Kemalettin Yakar, Balyoz sanıkları ve medyasının sıklıkla dillendirdiği ‘polis suç delili üretiyor’ tezini yerle bir eden tarihi bir itirafta bulundu.

12 Ocak 2012 Perşembe 14:51A+A-

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasında ifade veren Deniz Binbaşı Kemalettin Yakar, Balyoz sanıkları ve medyasının sıklıkla dillendirdiği ‘polis suç delili üretiyor’ tezini çürüten tarihi bir itirafta bulundu. Yakar, Gölcük’te bulunan 9 çuval belgeyi emir ve talimatlara aykırı şekilde kendisinin zulaladığını söyledi.

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçirilen belgelere ilişkin açılan davada şok gelişme. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasında ifade veren Deniz Binbaşı Kemalettin Yakar, Balyoz sanıkları ve medyasının sıklıkla dillendirdiği ‘polis suç delili üretiyor’ tezini yerle bir eden tarihi bir itirafta bulundu. Yakar içerisinde Balyoz belgelerinin de bulunduğu 9 çuvalın kendisi tarafından İstihbarat Şube Müdürlüğü zemin karolarının altına konulduğunu kabul etti. Görev suçu işlediğini belirten Yakar, mevcut askeri yönergelere karşı geldiğini söyledi.

Yer Sıkıntısı Nedeniyle Oraya Koymuş

Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde zemin karoları altında süren birçok davaya ait yeni delillerin bulunduğu 9 çuval belge ele geçirilmişti. Açılan davanın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmasında sanık Deniz Binbaşı Kemalettin Yakar, savunmasına devam etti. Yakar hazırladığı savunmayı, projeksiyon cihazıyla duruşma salonunun duvarına yansıtarak okudu.

Donanma Komutanlığı’nda 6 Aralık 2010 tarihinde yapılan aramada bulunan ve davaya konu olan malzemelerin konulduğu yerin, yer sıkıntısı nedeniyle fazla ya da imha edilecek malzemelerin konulduğu yer olduğunu ve kısmen depo gibi kullanılan o yeri bildiğini anlatan Yakar, ancak bu davalara konu olan dijital belgeleri bu soruşturmalar kapsamında ve savcılık sorgularında ilk kez gördüğünü öne sürdü.

Vicdanen Rahatsızmış

“Dava konusu malzemelerin özel olarak yapılmış bölmelerde gömülü olarak bulunduğu” şeklinde iddianamede yer alan ifadelerin maksatlı olduğunu savunan Yakar, şöyle konuştu: “Evet, bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere, mevcut askeri emir ve talimatlara aykırı hareket ederek ve istismara açık bir ortam oluşturarak, fazla malzemeleri, binanın yapımında yer alan ve hemen hemen tüm katlarında bulunan bahse konu yere koyarak bu davalarla ilgili süreçte sözde yeni delillerin bulunmasına sebebiyet verdim. Bunun vicdani rahatsızlığını 12 aydır yaşamaktayım. 12 aylık hapis sürem nedeniyle yaşadığım maddi ve manevi kayıplar bile bu ızdırabımdan daha hafif kalmaktadır.” Yakar ayrıca tahliye talebinde bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Murat ALAN / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT