1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Binali Yıldırım: 'Kimin Malını Kime Veriyorsun?'
Binali Yıldırım: 'Kimin Malını Kime Veriyorsun?'

Binali Yıldırım: 'Kimin Malını Kime Veriyorsun?'

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'nin toprak bütünlüğünün, çözüm için birinci şart olduğunu söyledi. Yıldırım, "Batıyı sana vereyim, doğuyu sana vereyim, kuzeyi Kürtlere vereyim, öyle bir şey yok. Kimin malını kime veriyorsun. Geç bunları" diye konuştu.

A+A-

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım partisini Meclis grup toplantısında konuştu.

Yıldırım, Suriye'de çözüm için iki önemli şartları olduğunu belirtti, bunlardan birinin Suriye'nin toprak bütünlüğü, diğerinin de yönetimde ülkedeki farklı mezhepsel ve etnik grupların temsil edilmesi olduğunu söyledi.

Suriye'deki sorunu ancak bölge ülkelerinin çözebileceğini ve bölgeyi en iyi bilen ülkelerin de İran ve Türkiye olduğunu söyleyen Yıldırım "Öyle batıyı sana vereyim, doğuyu sana vereyim, kuzeyi Kürtlere vereyim, öyle bir şey yok. Kim kimin malını kime veriyor kardeşim? Kimin malını kime veriyorsun. Geç bunları" diye konuştu.

Yıldırım'ın ifadeleri şu şekilde:

"Türkiye'nin bölge ile ilgili sorunları var, gereğini yapacağız. Suriye'de çözüm... Nasıl İsrail ve Rusya ile sorunlarımızı çözdüysek, eminim ki Suriye ve Irak'ta da sorunları çözeceğiz. Nasıl çözeceğiz? İki tane önemli şartımız var. Suriyenin toprak bütünlüğü korunacak. Öyle batıyı sana vereyim, doğuyu sana vereyim, kuzeyi Kürtlere vereyim, öyle bir şey yok. Kim kimin malını kime veriyor kardeşim? Kimin malını kime veriyorsun. Geç bunları. Efendim biz buraya bir Kürt devleti kurduralım. Böylece Türkiye ile Ortadoğu arasında bir Kürt oluşumu meydana gelsin. Şimdi bakın bunlar bu düşüncelerle bu bölgenin sorunlarını çözemez. Bu bölgenin sorunlarını en iyi bilen bölgenin ülkeleridir. İran ve Türkiye bu bölgeyi en iyi bilen ülkelerdir, soruna çözümü de bu ülkeler getirecektir."

"Diğerleri, ABD olsun Rusya ve diğer koalisyon güçleri, gerçekten çözüm istiyorsa çözüm mutlaka sağlanacak. Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak."

"Suriye'nin bütün vatandaşları, Arap'ı Kürt'ü, Nusayri'si, Şii'si, Sunni'si ülkenin kaderine sahip çıkacak. Yani mezhep esasına dayalı bir yönetim dayatılmayacak. Bütün bunlar olduktan sonra çözüm olmaması için hiçbir neden yok. Bunun için Türkiye gereken bütün çalışmayı diğer paydaşlarıyla birlikte yapıyor. Eminim ki önümüzdeki aylarda bu konuda kayda değer bir gelişmeyi hep beraber yaşayacağız."

"Tayyip Erdoğan, 'Dünya beşten büyüktür' demiş, hoşunuza gitmedi mi?"

"Dün bir gazetede ABD'nin eski büyükelçilerinden bir tanesi, ismini vermekse de olur, 15 Temmuz darbesi üzerine önemli ifşaatlarda bulundu. Diyor ki 'Erdoğan Washington ve Avrupa'da sevilmiyor, otoriter gözüküyor.' Doğrusu başkalarının söylemediğini açıkça söylediği için takdir ettim adamı."

"Ülke isimleri vererek diyor ki 'Şu şu ülkeler bizim önümüzde eğiliyorlar, selam veriyorlar 'Yes sir' diyorlar fakat bu Tayyip Erdoğan hiç bizi sallamıyor' diyor, 'Üstelik de ne yanlış yaptıysak yüzümüze karşı söylüyor. Bunun için sevilmiyor.' Adamlara bak, ölçüye bak. Bunlara gidip yağcılık yapacak, yaltaklık yapacaksın, o zaman mâkul adam olacaksın.

Doğruları söylersen sevilmeyen adam olacaksın, diktatör olacaksın, öyle mi? Hadi oradan. Bu millet dünyada esaret altına girmeyen tek ulustur. Kimseyi sömürmeyen de tek millet vardır. Türk milletidir. O yüzden Türkiye'yi yargılarken geçmişinize bakın kardeşim.

Ne o Tayyip Erdoğan, 'Dünya beşten büyüktür' demiş, hoşunuza gitmedi mi? Yani siz emredeceksiniz, dünyada garibanlar ölmeye devam edecek. Suriye'de 500 bin insan ölecek...

İdam açıklaması

Başbakan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası darbenin arkasında olmakla suçlanan Gülen'in ABD'den iadesi talebini yineledi. Yıldırım, "FETÖ gelecek hesap verecek. Şehitlerimizin kanını döken herkesten hesap sorulacak. Hesabı sorarken intikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz, adaletle hesap soracağız. Hiç kimsenin yaptığı yanına kalmayacak. İdam bir sefer ölümdür ama ölümden daha büyük ölümler var onlar için o da tarafsız yargılanmalıdır." diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT