Bin Müslümanın Etnik Temizlikten Kaçışı

13.02.2014 15:34
Bin Müslümanın Etnik Temizlikten Kaçışı
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaklaşık bin Müslümanın, ülkede yürütülen etnik temizlik operasyonlarından kurtulmak için Çad, Kamerun ve Nijer'e tahliye edildiği bildirildi.

Bangui Havaalanında tahliye edilmeyi bekleyen Orta Afrika ve Çad uyruklu Müslümanlar, yaşadıklarını "Hristiyan militanlar, Müslümanlara karşı korkunç katliamlar işliyor. Müslümanları öldürüyor, işkenceye maruz bırakıyor, linç ediyor ve cesetleri yakıyorlar" sözleriyle ifade etti.     

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2013 yılı aralık ayından bu yana ülkeden kaçmaya zorlanan 50 binden fazla Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşının kayıt altına alındığını bildirmişti. 

İnsan hakları örgütleri, uluslararası topluma Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara yönelik etnik temizlik operasyonlarının önüne geçilmesi için acilen müdahale etmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. 

Fransız askerlerinin linçlere seyirci kalmasını eleştiren Uluslararası Af Örgütü, çatışmaların giderek arttığı ülkede uluslararası barış gücünün de, Müslümanlara yönelik etnik temizliğin önlenmesinde başarısız olduğuna dikkati çekti. Af Örgütü, Hıristiyan anti-balaka gruplarınca tehdit edilen Müslümanların yaşadığı bölgelere yeterli sayıda asker konuşlandırılmasını istedi. Müslüman toplum, linç ve şiddetten kurtulmak için Orta Afrika'yı terk etmek zorunda kalıyor.

orta-afrika-muslumanlar-katliamdan-kacis.jpg

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim