1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bin Ladin Operasyonunda Yeni Çelişkiler
Bin Ladin Operasyonunda Yeni Çelişkiler

Bin Ladin Operasyonunda Yeni Çelişkiler

El Kaide lideri Usame bin Ladin'e yönelik operasyonla ilgili ayrıntılara ilişkin Beyaz Saray'ın daha önce aktardığından daha farklı bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

06 Mayıs 2011 Cuma 11:46A+A-

Amerikalı yetkililer, şimdi de Amerikan askerlerinin operasyonun başlangıcı sırasında evde bulunanlardan sadece birinin ateş ettiğini ve bu kişinin baskının hemen başında öldürüldüğünü söylüyor.

Daha önceki anlatımlarda, 40 dakika süren baskın sırasında uzun süren silahlı çatışmaların yaşandığı öne sürülmüştü.

Bin Ladin'in Abbotabad kendindeki evdeki hayatı ve olayların gelişimine ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Üst düzey bir Pakistanlı askeri yetkili, bin Ladin'in eşlerinden birinin sorgucularına beş yıldır aynı evde El Kaide lideriyle birlikte yaşadığını söylediğini aktardı.

HAKARET ve AŞAĞILAMAYA DEVAM

ABD Başkanı Barack Obama, Usame Bin Ladin'in cesedinin denize bırakılmasının, "onun cesedine karşı saygılı bir hareket" olduğunu söyledi. Öte yandan Bin Ladin'in öldürülmesinin ardından çekildiği iddia edilen görüntüler ortaya çıktı.

Obama: "Cesedi Denize Atmak Saygılı Davranış!"

Bin Ladin'in cesedinin denize bırakılmasının İslami geleneklere aykırı olduğu yönünde bazı Müslüman âlimlerin yaptığı açıklamalara rağmen Amerikalı yetkililerin İslami kurallara uyduklarını söylemeleri tam bir aşağılama örneği. Amerikalılar ısrarla Bin Ladin'in cesedinin İslami kurallara göre yıkanıp, dini tören yapıldıktan sonra denize atıldığını belirtiyorlar.

Yakışanı Yapmışlar!

Obama, CBS'te katıldığı programın pazar günkü yayınından önce gösterilen bir kesitinde, "Bin Ladin'in denize atılmasının kendisinin kişisel kararı olup olmadığı" şeklindeki bir soru üzerine, "Bu ortak bir karardı. Eğer Bin Ladin'in (saklandığı) binada öldürülmesi halinde, cesedine ne yapacağımız üzerinde önceden etraflıca düşünmenin önemli olduğu kanısındaydık. Yapmaya çalıştığımız şey, İslam dini uzmanlarına danışarak, cesede saygılı ve yakışık olan bir şeyi bulmaktı" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT