1. HABERLER

  2. HABER

  3. TEKNOLOJİ

  4. Bin Güneş Parlaklığında Işık Yayan Kara Delik Görüntülendi
Bin Güneş Parlaklığında Işık Yayan Kara Delik Görüntülendi

Bin Güneş Parlaklığında Işık Yayan Kara Delik Görüntülendi

Gök bilimciler, Dünya'ya 7 bin 800 ışık yılı mesafede bulunan V404 Cygni kara deliğindeki patlamaları görüntülemeyi başardı.

A+A-

İngiltere'deki Southampton Üniversitesi’nden gök bilimciler, Dünya'ya 7 bin 800 ışık yılı mesafede bulunan V404 Cygni kara deliğindeki patlamaları ve devasa kızıl ışığı Kanarya Adaları'ndaki William Herschel Teleskobu ile görüntüledi.

Kara delikte, içine çekemediği ve tekrar dışarı püskürttüğü bir cisim nedeniyle meydana geldiği sanılan patlamalar sırasında Güneş'in bin katı kadar ışık yayıldığı belirlendi.

“En Güçlü Parıltılar Kara Delik Bir Cismi Yuttuğunda Görüntüleniyor”

Araştırmayı yöneten Dr. Poshak Gandhi, şimdiye kadar en güçlü parıltıların kara delik bir cismi “yuttuğu” sırada görüntülendiğini belirtti.

İlk kez bir kara deliği içine çekemediği cismi şiddetle püskürtürken görüntülediklerini ifade eden Gandhi, araştırmanın kara deliklerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Evrendeki galaksilerin çok büyük bir kısmının merkezinde kara delikler yer alıyor. Kara delikler, sahip oldukları güçlü yer çekimi sayesinde ışık dâhil çevrelerindeki her şeyi içine çekiyor.

Araştırma “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” dergisinde yayımlandı.

AA

HABERE YORUM KAT