1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Biltaci'ye Verilen Hapis Cezası Onandı
Biltaci'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

Biltaci'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

Mısır'da Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Biltaci'nin de aralarında bulunduğu darbe karşıtları hakkında verilen 15 yıllık hapis cezası hükmü onandı.

A+A-
Mısır'da aralarında Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak yöneticilerinden Saffet Hicazi'nin de aralarında bulunduğu darbe karşıtları hakkında verilen 15 yıllık hapis cezası hükmünün onandığı bildirildi. 
 
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yargıtay, Biltaci ve Hicazi ile diğer sanıkların "25 Ocak devrimi sırasında Tahrir Meydanı'nda bir avukatı alıkoyarak işkence yapmak" suçundan haklarında verilen 15'er yıl hapis cezasını temyiz duruşmasının ardından onadı.
 
Biltaci, Hicazi, Katar'ın El-Cezire Televizyonu'nda yayıncılık yapan Ahmed Mansur ve eski parlamenter Hazim Faruk'a "25 Ocak devrimi sırasında Tahrir Meydanı'nda bir avukatı alıkoyarak işkence yapmak" suçundan 15'er yıl hapis cezası verilmişti.
 
Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 2013 yılında askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılması üzerine, ülkenin çeşitli bölgelerinde aylarca süren darbe karşıtı gösteriler düzenlenmiş, protestolara yapılan sert müdahaleler sonucu binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Bu arada ülkede kontrolü ele alan darbe yönetimi, darbe karşıtlarından, özellikle de İhvan'a mensup binlerce kişiyi tutuklamıştı.
 
AA

HABERE YORUM KAT