1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bilgisayar ve Mobil Güvenliğimiz ABD ve İsrail'e Emanet
Bilgisayar ve Mobil Güvenliğimiz ABD ve İsrail'e Emanet

Bilgisayar ve Mobil Güvenliğimiz ABD ve İsrail'e Emanet

Türkiye'de bilgisayar ve cep telefonlarında kullanılan siber güvenlik yazılımlarının yüzde 97'si yabancıların elinde.

A+A-

Ömer Temür / Türkiye Gazetesi

İnternette son bir yıl içerisinde üretilen içerik insanlık tarihinde üretilen bilgiye eşdeğer.  Sosyal ve iş hayatının tümüyle elektronikleşip sayısallaştığı canlı ve cansız nesnelerin birbiriyle bağlantılı hale geldiği siber dünyaya doğru ilerliyoruz. Akıllı telefonlar, akılı şehirler, akıllı enerji, akıllı ulaşım, akıllı stadyumlar yapıyoruz. 6 milyar insan 6 milyar makine toplam 12 milyar nesne internete bağlanıyor. 2020'de bunun 20 milyara çıkması bekleniyor. Bu mütiş data riskleri de beraberinde getiriyor. Bu çağda kasa yok, bilgiyi saklayamıyorsunuz. Bu kasanın anahtarı ise ABD ve İsrail'in elinde. Anahtar kimde diye soran da yok. Bu eksikliği gidermeye yönelik çalışmalar yürüten Netaş, Nova adını verdiği siber güvenlik kalkanı ile internet üzerinden yapılan ses trafiğini güvenlik altına alıyor. Netaş'ın siber yazılımı açıkları tespit ederek demoklesin kılıcı gibi Whatsapp, Tango, Viber gibi milyonlarca kişin kullandığı uygulamaların üzerinde sallanıyor.

YERLİ MALI DENİLİNCE…

Milli ürünler olmadan siber evrende güvenli kalmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Netaş CEO'su Müjdat Altay, siber tehdidin artık ulusal mesele haline geldiğini söyledi. Siber kuvvetin ABD'de 5. Kuvvet olarak adlandırıldığını ifade eden Altay, “Türkiye'de kullanılan siber güvenlik ürünlerinin yüzde 97'si yabancıların elinde. Sadece yüzde 3'ü yerli. Yabancı ürünlerin yüzde 55'ini İsrail yüzde 35'ini ise ABD oluşturuyor. Milli sistemler olmasa kendinizi güvende hissedemezsiniz. Siber güvenlik ürünü tasarlayan üreten yok. Kendi tasarımlarımız çok önemli. Pazar payı küçük olabilir ama yine de yapmalıyız. Yerli malı haftası dendiğinde sadece akla üzüm, fındık, fıstık gelmesin. Yerli malı denildiğinde artık teknoloji gelmeli” dedi. Bu alanda eksikliği gidermek için 500 mühendisten oluşan güçlü bir ekip kurduklarını belirten Altay, “Türkiye dışarıdan ben bir şey almayacağım derse Netaş bunu yapacak teknoloji ve bilgi birikimine sahip. Nova adından kendi siber yazılımımızı hazırladık. 'Yazılımlarda açık var mı', 'başkasına bilgi gönderiyor mu' diye olgunlaştırdık. Nova sönen yıldız anlamına geliyor. Sonra yeniden parlıyor. Sessizce işini yapıyor. Atak olduğunda önüne geçiyor. Yazılımları tek tek tarıyor. Doğru sistemler var mı bakıyor. Mesajlaşmaları kontrol ediyor” diye konuştu. 

Görüşmeleriniz kayıt altında

Türkler dünyada en çok uygulama indiren milletlerden biri. Bunların çoğu ücretsiz. Ancak bunun da bir bedeli var. Uygulamalar telefon görüşmelerini kaydedip karşı tarafa gönderiyor. 

338 milyar dolarlık pazar

-Siber suçlarda Türkiye 9. sırada.

-Mobil saldırılarda 4. sıradayız.

-Saldırı gerçekleştiren ülkeler arasında Türkiye ilk 10 ülke arasına giriyor. Aslında bu saldırıları Türkler gerçekleştirmiyor. Türkler Truva atı olarak kullanılıyor. Ataklarda bilgisayar ya da telefonlar zombi olarak kullanılıyor.

-Siber saldırıların küresel maliyeti 388 milyar dolar. Bunun 114 milyar doları doğrudan verilen zarar.

-Siber güvenlik pazarı 250 milyon dolar. Bunun 2015 yılı içerisinde 300 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Finans şirketleri her ay 50 siber saldırı alıyor

Amerikan Gizlilik ve Güvenlik Ölçümleme Kuruluşu Ponemon Enstitü, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey Amerika ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki finans ve perakende şirketlerinin siber güvenliklerini inceledi. Araştırma, gelişmiş siber tehditlerin finans sektöründe 98, perakende sektöründe 197 gün sonra belirlenebildiğini ortaya koydu. Finans şirketlerinin yüzde 83'ü, perakende şirketlerinin ise yüzde 44'ünün her ay 50'nin üzerinde saldırıyla karşı karşıya kaldığı saptandı.

HABERE YORUM KAT