1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bianet'ten YPG'ye, Gazetecilikten Gerillalığa “Terfi”
Bianet'ten YPG'ye, Gazetecilikten Gerillalığa “Terfi”

Bianet'ten YPG'ye, Gazetecilikten Gerillalığa “Terfi”

PYD-PKK saflarına katılmak, gerilla kıyafetiyle elde kaleşnikof IŞİD'e karşı savaşırken ölmek ne kadar da imrendirici haberlerle aktarılıyor okuyuculara.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

CNN Türk ve Radikal başta olmak üzere PYD-PKK saflarına katılmak, gerilla kıyafetiyle elde kaleşnikof IŞİD'e karşı savaşırken ölmek imrendirici haberlerle aktarılıyor. YPG’nin açıkladığı ölenler listesinde Bianet’in eski stajyeri de bulunuyor. İlginç olan listedeki isimlerin çoğunun örgüte yeni katılmış olmaları. Kandil’dekiler yan gelip yatmaya devam ederlerken ve bulundukları yerden ahkâm keserken tecrübesiz gençlerin cepheye sürülmesi dikkat çekiyor.

YPG Basın Merkezi, Kobani’de IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden sekiz militanın daha isimlerini duyurdu. Hayatını kaybedenler arasında, Bianet’in eski stajyerlerinden İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu Hakan Çelik de yer alıyor.

Bianet’te yer alan haberde Çelik’in 2012 yılında Bianet’te staj yaptığı belirtiliyor. Çelik’in Bianet’te yayınlanmış çok sayıda haberi bulunuyor. Hakan Çelik, stajını tamamladıktan sonra Bianet’e veda yazısında“ Öğrencilerin direnişlerinde haberlerini yapmak için yanlarında olmak, Roboski anmalarına gitmek benim için sadece haber değeri olan şeyler değildi” diyordu.

Bianet yaptığı açıklamada “bianet ekibi olarak Hakan’ı hep çalışkanlığı, güleryüzü ve sıcakkanlı karakteriyle hatırlayacağız” ifadelerine yer verdi.

Kobani’de Hayatını Kaybeden Sekiz Kişi

İMCTV’de yayınlanan YPG Basın Merkezi’nin açıklamasına göre;

* Egît Kobanê kod adlı Mehmûd Ehmed. Kaniya Kurdan/Kobanê doğumlu – 2011 katılımlı, 19. 10. 20014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

* Cuma Gûyî kod adlı Azad Bilen. Başûrê Kurdistan – Nînowa doğumlu – 2012 katılımlı – 9. 10. 2014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

* Devrim Ûrmiyê kod adlı Refîq Nebizade. Ûrmiye doğumlu – 2012 katılımlı – 17. 10. 2014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

* Ferman Agirî kod adlı Ferhat Taşkın. Cizîra Botan doğumlu – 2014 katılımlı – 24. 9. 2014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

* Heqî Xemgîn kod adlı Loqman Ataman. Beytûşebab doğumlu – 2013 katılımlı – 11. 10. 2014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

* Mehmûd Elî (Kobanêli sivil). Qil Heydê/Kobanê doğumlu – 2014 katılımlı – 20. 10. 2014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

* Rizgar Rêzan kod adlı Hakan Çelik.  Siirt doğumlu – 2014 katılımlı – 20. 10. 2014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

* Tevger Berxwedan kod adlı Hindî Şêx. Qil Heydê/Kobanê doğumlu – 2014 katılımlı – 20. 10. 2014’de yaşamını yitirdi.

 

HABERE YORUM KAT