1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Beyrut'ta Bombalı Suikast: W. El Hassan Öldü
Beyrutta Bombalı Suikast: W. El Hassan Öldü

Beyrut'ta Bombalı Suikast: W. El Hassan Öldü

Lübnan başkenti Beyrut'un merkezinde bomba yüklü aracın patlaması sonucu en az 8 kişi öldü, 70'den fazla kişi de yaralandı.

A+A-

BBC’nin verdiği habere göre; Lübnan başkenti Beyrut'un merkezinde bomba yüklü aracın patlaması sonucu en az 8 kişi öldü, 70'den fazla kişi de yaralandı. Ölenler arasında, muhalefet lideri Saad Hariri'ye yakınlığıyla tanınan üst düzeydeki istihbarat yetkilisi Wissam el Hassan da bulunuyor.

Wissam el Hasan, Lübnan güvenlik birimleri içinde Suriye yönetimine muhalefetiyle tanınıyordu. 2005 yılında, Saad Hariri'nin babası ve eski Başbakan Refik Hariri'nin bombalı saldırı sonucu öldürülmesi olayıyla ilgili soruşturmaya başkanlık etmiş ve saldırıda Suriye'nin rol oynadığını ortaya atmıştı.

Saad Hariri, Şam yönetiminin muhaliflerinden biri olarak tanınıyor. Lübnan'daki koalisyon üyeleri bombalı saldırıyla ilgili olarak Suriye'yi suçluyor.

Suriye Enformasyon Bakanı ise, saldırıyı "alçakça düzenlenmiş bir terör eylemi" diye niteleyerek kınadı.

Lübnan'ın başlıca Şii grubu olan, Suriye yandaşı Hizbullah da saldırıyı kınadı.

Olayın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Saldırıda ölen Wissam el Hasan, yakınlarda, Lübnan'da Suriye destekli bir bombalama kampanyası planlamakla suçlanan eski bir bakanın tutuklanmasına öncülük etmişti.

Hristiyanların yoğunlukta olduğu Eşrafiye mahallesindeki Sassine Meydanı'nda meydana gelen patlamaya bir araca yerleştirilen bomba neden oldu. Patlama, Maruni Hristiyan grup Falanjistler'in merkezine 200 metre mesafede gerçekleşti. Eski Başbakan Saad Hariri'nin Batı destekli 14 Mart koalisyonunun genel sekreterliği de aynı bölgede bulunuyor.

Görgü tanıkları olay yerine çok sayıda ambulansın gittiğini ve patlamanın kilometrelerce uzaktan duyulduğunu anlattı. Patlamada çok sayıda otomobilin de ateş aldığı ve binaların hasar gördüğü bildirildi.

Suriye'deki çatışmalar nedeniyle Lübnan'da da gerginlik son günlerde tırmanmaktaydı.

Bu saldırı, son dört yıldır Beyrut'ta gerçekleşen ilk büyük bombalı araç saldırısı niteliğinde.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum