1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Beyaz Saray’daki Gazze Toplantısına Filistin’den Boykot
Beyaz Saray’daki Gazze Toplantısına Filistin’den Boykot

Beyaz Saray’daki Gazze Toplantısına Filistin’den Boykot

Beyaz Saray’da düzenlenen ve aralarında işgalci İsrail ile Körfez ülkelerinin de bulunduğu çok sayıda ülkenin katıldığı “Gazze’deki İnsani Kriz” konulu toplantıyı Filistin yönetimi boykot etti.

14 Mart 2018 Çarşamba 08:28A+A-

AA’nın Amerikan medyasına dayandırdığı haberine göre, Beyaz Saray’da dün gerçekleşen “Gazze’de İnsani Kriz” konulu toplantıda işgalci İsrail, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dâhil olmak üzere toplam 19 ülke temsilcisi yer aldı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Kudüs kararını protesto eden Filistin yönetimi ise söz konusu toplantıyı boykot etti ve Gazze ile ilgili görüşmelere katılmadı.

Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner öncülüğünde gerçekleşen ve Kushner’in uluslararası müzakerelerdeki özel temsilcisi Jason Greenblatt’in katkı sağladığı görüşmelerde nasıl bir ilerleme kaydedildiğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Filistin yönetiminin toplantıyı protesto etmesine ilişkin de Beyaz Saray’dan bir değerlendirme gelmedi.

Kushner’in katılımcı ülkelere iki saatlik bir sunum yaptığı ve ardından konuyla ilgili müzakerelerde bulunulduğu bildirilen görüşmeye bazı Avrupa ülkelerinin temsilcilerinin de katıldığı kaydedildi.

ABD medyasına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bazı ABD’li yetkililer ise söz konusu toplantının işgalci İsrail ile Arap ülkeleri arasında “doğrudan bir müzakere” anlamı ve amacı taşımadığını vurguladı.

Trump, 6 Aralık 2017’de yaptığı açıklamayla Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıdığını duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da geçen ay yaptığı açıklamada, Tel Aviv’deki ABD büyükelçiliğinin mayıs ayı içinde Kudüs’e taşınacağını belirtmişti.

ABD açıklamasında, “Mayıs ayında Kudüs’te yeni ABD büyükelçiliğinin açılmasını planlıyoruz. Büyükelçiliğin açılışı, İsrail’in kuruluşunun 70. yıl dönümüne denk gelmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı.

ABD yönetimine sert tepki gösteren Filistin yönetimi, “Washington’ın artık Orta Doğu Barış Süreci’nde arabulucu rolünü yitirdiğini” ifade etmişti.

HABERE YORUM KAT