1. YAZARLAR

  2. Osman Atalay

  3. Beşşar görevini yardımcısına terketsin
Osman Atalay

Osman Atalay

Yazarın Tüm Yazıları >

Beşşar görevini yardımcısına terketsin

A+A-

Kahire’de toplanan Arap Birliği, Suriye konusunda son kararını vermiş oldu. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın tüm yetkilerini yardımcısına devretmesi, 2 ay içerisinde geçici bir ulusal birlik hükümetinin kurulması, Arap ve uluslararası gözlemciler denetiminde seçimlere gidilmesi...

Aslında Arap Birliği’nin bu kararı Suriye’nin belki de son şansı idi. Fakat Suriye hükümeti Arap Birliği’nin ülkedeki krizin çözümüne yönelik yeni planını reddederek, bunu ulusal egemenliğine ve iç işlerine ağır bir müdahale olarak niteledi.

Arap Birliği, Suriye’nin içinde bulunduğu durumu en çok Yemen’e benzetiyor ve Yemen’e önerilen modeli aslında Suriye’ye önermiş oluyor, fakat Suriye rejimi anlaşılan Arap Birliği’nin bu kararını da reddederek süreci daha da karmaşık bir hale doğru götürüyor. Arap Birliği gözlemcileri 1 ay daha Suriye’de kalma kararı aldılar. Suudi Arabistan ise gözlemci heyetinde bulunan üyelerini geri çekeceğini açıklayarak Suriye hükümetini birliğe verdiği taahhütleri yerine getirmemekle suçladı.

Bundan sonraki süreç hiç kuşkusuz, Arap dünyasından BM Güvenlik Konseyi’ne doğru yol alacaktır. Önümüzdeki Şubat-Mart ayı dünya kamuoyunda Suriye’yi daha çok konuşacağız.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu birliğin kararı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Suriye’de her gün yüzlerce insanın ölüm haberlerini alırsak, çatışma haberlerini alırsak, sınırımıza dönük olarak 6-7 aydır sayıları artan sığınma talepleri olursa, tabii konu uluslararası nitelik kazanır. Bu niteliği kazanması halinde insani bir sorun olarak BM’nin ilgilenmesi durumunda insani amaçlı olarak katkıda bulunuruz” dedi. 10 aydır Suriye’de akan kanı durdurmayı ne Suriye devleti ne de Arap Birliği maalesef başaramadı.

Sayın Davutoğlu’nun önümüzdeki haftalarda iki önemli seyahati var; Moskova ve Washington. Bu seyahatin en önemli ülkesi Rusya olacaktır hiç kuşkusuz. Rusya, Suriye ile olan tarihsel dostluğuna yeni bir bakış açısı getirmek zorundadır. Zira bir yandan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’na gözlemci olmak isterken diğer yandan İslam dünyasındaki savaşlar ve işgaller karşısındaki kötü karnesini göz önünde bulundurarak hareket etme zamanı gelmiştir. Rusya 18 Arap Birliği üyesi ülkeyi Suriye sorununda karşısına almış vaziyette.

İslam ülkeleri ile olan siyasi ve ekonomik ilişkilerini göz önünde bulundurarak son anda BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye verdiği desteği geri alacağına inanıyorum. Bir tek Suriye için Arap dünyasını (siyasi, ekonomik, askeri çıkarlar için) karşısına alamayacaktır.

Suriye muhalefetinin Arap İslam dünyasında desteği her geçen gün artarken, Suriye rejimi Arap Birliği’nin almış olduğu bu kararla gittikçe yalnızlaşmaktadır.

Suriye için tek ve son şans Beşşar’ın tüm yetkilerini yardımcısına vermesi ve Suriye muhalefeti ile oluşturulacak geçici ulusal birlik hükümeti ile beraber Suriye’yi kaos ve iç çatışmadan kurtaracak ciddi adımları atmasıdır. Arap Birliği gözlemcilerinin raporları, yaşanan sorunun artık uluslararası bir sorun haline geldiğini göstermektedir.

10 aydan beri “Suriye’ye şans verilmelidir” diyen Rusya bile bugün Arap Birliği’nin Kahire’de sunduğu ‘Beşşar yetkilerini yardımcısına devredip çekilsin’ formülünü destekliyor.

Suriye için hassas, kritik günler ve geri sayımın başladığına işaret eden hava gittikçe güçleniyor.

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT