1. HABERLER

  2. HABER

  3. Beşşar Esed’in Gönüllü Tetikçisi: İran Medyası
Beşşar Esed’in Gönüllü Tetikçisi: İran Medyası

Beşşar Esed’in Gönüllü Tetikçisi: İran Medyası

İran medyası, yaptığı yayınlarda Esed rejimini İsrail karşıtı muhalifleri ise 'terörist' ilan etmekten geri durmuyor.

A+A-

Suriye’de 80 binden fazla insanın hayatına mal olan çatışmalarda ülkenin baskıcı rejimine destek sağlayan İran, basın yayın organlarıyla da yoğun bir dezenformasyon ve propaganda kampanyası yürütüyor. Suriye muhalefetini “terörist” olarak niteleyen ülke medyası, Esed karşıtlığını da takipçilerine bir ‘İsrail oyunu’ olarak takdim ediyor.

Muhalifler ya 'terörist ya 'el kaideci'

İran, himayesindeki Hizbullah ve Iraklı Şiilerle birlikte Suriye rejiminin yanında savaşması için militan gönderirken, medya yoluyla da baskıcı lider Beşşar Esed’in katliamlarını örtmeye çalışıyor. Muhalifleri “terörist” ve “El Kaideci” olarak lanse eden İran medyası, Esed güçlerinin ülkenin tamamına hakim olduğunu, her gün çok sayıda “teröristi” etkisiz hale getirdiği propagandasını yapıyor. Son olarak dünya medyasının muhaliflerin ele geçirdiğini bildirdiği İdlib yakınlarındaki El Neyrab askerî üssünün “gerçekte” Esed güçlerinin elinde olduğunu duyuran İran Fars haber ajansı, diğer tüm İran medyası gibi ismi açıklanmayan Suriyeli bir kaynağa dayandırdığı haberinde, 50’den fazla “teröristin” de öldürüldüğünü öne sürdü. Haberde ABD ve bölgesel müttefiklerinin devirmeye çalıştığı Esed rejimine karşı savaşan muhaliflerin geçtiğimiz günlerde Körfez ülkelerinden çok sayıda silah tedarik ettiği de iddia edildi.

Türkiye İsrail'in Paralı Askerlerine Yardım Ediyor (!)

Diğer bir İranlı resmi haber ajansı Mehr ise geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir analiz haberinde “Erdoğan Paşa, Türkiye’yi uçurumun kenarına mı getiriyor?” başlığını kullandı. Ajans Türkiye’de Başbakan Tayyip Erdoğan’ı eleştirenlerin onu Suriye’deki katliamlardan sorumlu tuttuklarını aktardı. Ajansa göre Türkiye’deki bu kesimler, Erdoğan’ın Türkiye’yi büyük güçlerin oyuncağı haline getirdiğini, halkın parasıyla muhalifleri ve El Nusra gibi terörist grupları desteklediğini söylüyor. Başbakan Erdoğan’a ağır hakaretlerin yer aldığı haberde Türkiye’nin Suriye’de İsrail’in paralı askerlerine yardım ettiği de öne sürüldü. İran’ın en prestijli yayın kurumlarından Press TV de Suriye ile ilgili son haberlerinden birinde Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılan Suriye’nin dostları toplantısına ağır eleştiriler yöneltti. Haberde,  Suriye’nin Amman Büyükelçisi Behçet Süleyman’ın “Bu, Suriye’nin düşmanlarının veya İsrail’in dostlarının toplantısı.” ifadesine vurgu yapıldı.

ABNA Provokatif Yayınları Sürdürüyor

Aralarında Türkçenin de bulunduğu 19 dilde yayın yapan Ehli Beyt Haber Ajansı’nın (ABNA) ise provokatif yayınları dikkat çekiyor. Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah’ın dahi artık Esed güçlerinin yanında savaştıklarını itiraf ettiği bir ortamda bu iddiaların “saçma” olduğunu öne süren ABNA, muhalif grupların Hizbullah ve diğer Şii gruplarca desteklenen Esed güçlerine karşı savaşmaları için tüm muhaliflere çağrıda bulunmalarını ise “teröristler tutuştu” üst başlığıyla veriyor. Ajans, Reyhanlı’daki saldırının Suriye’de Esed güçlerine karşı savaşan El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen El Nusra Cephesi tarafından gerçekleştirildiğini de iddia ediyor. Ajansın sitesinde Hz. Ömer başta olmak üzere bazı sahabelere yönelik hakaretler, Şiiliğin Sünnilikten üstün olduğunu göstermeye çalışan yayınlar da dikkat çekiyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

3 Yorum