1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Beşşar Esed'den Kadın ve Çocuklara Şartlı İzin
Beşşar Esed'den Kadın ve Çocuklara Şartlı İzin

Beşşar Esed'den Kadın ve Çocuklara Şartlı İzin

İbrahimi, Esed yönetiminin, aylardır kuşatma altında olan Humus'un eski mahallesinden, kadın ve çocukların ayrılmasına an itibarıyla izin verdiğini bildirdi.

A+A-

BM Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Esed yönetiminin, aylardır kuşatma altında olan Humus'un eski mahallesinden, kadın ve çocukların ayrılmasına an itibarıyla izin verdiğini bildirdi. Cenevre'de devam eden Suriye görüşmelerinin 3. gününün tamamlanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, "Suriye yönetimi, kadın ve çocukların Humus'un eski mahallesinden ayrılmasına an itibarıyla izin verdiğini bize bildirdi. Konuyu Suriye'deki ekiplerimizi bildirdik. Yarından itibaren kadın ve çocukların ayrılabileceklerini umut ediyorum" dedi.

Esed yönetiminin, diğer sivillerin de Humus'tan ayrılmasını kabul ettiğini ancak bunun için kentte yaşayan sivillerin listesini talep ettiğini söyleyen İbrahimi, "Bu kişilerin silahlı gruplardan olmadığını görmek istiyorlar" diye konuştu. BM Temsilcisi İbrahimi, Humus'taki silahlı grupların da kendilerine, kente yardım taşıyacak yardım örgütlerine herhangi bir saldırı düzenlememe sözü verdiklerini belirterek "İlk yardım konvoylarının yarın Humus'a girmesini umut ediyoruz" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT