1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Beşşar Esed ve Rusya “Ateşkes” Dinlemiyor!
Beşşar Esed ve Rusya “Ateşkes” Dinlemiyor!

Beşşar Esed ve Rusya “Ateşkes” Dinlemiyor!

Ramazan Bayramı dolayısıyla Beşşar Esed rejimi tarafından ilan edilen 72 saatlik “ateşkes”i ihlâl eden Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçakları, Halep'e varil, misket, vakum ve fosfor bombasıyla saldırdı.

A+A-

Suriye'de rejim ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının Halep'te direnişçilerin kontrolündeki ilçe ve beldelere misket, varil, vakum ve fosfor bombasıyla saldırdığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed ordusunun Ramazan Bayramı için ülke genelinde ilan ettiği 72 saatlik “ateşkes”i yine kendisi ve Rusya’ya ait savaş uçakları ihlâl etmeyi sürdürüyor.

“Rusya, Fosfor ve Misket Bombasıyla Saldırdı”

Halep'teki yerel aktivistlerden Yasir Ebu Ammar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya’ya ait savaş uçaklarının Halep'in kuzeyinde direnişçilerin kontrolündeki Anadan ve Hreytan ilçelerini bombaladığını söyledi.

Saldırılarda hayatını kaybeden ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin bilgi vermeyen Ebu Ammar, “Rusya’ya ait savaş uçakları Halep'in Kefr Hamra beldesinde yerleşim birimlerine fosfor ve misket bombasıyla saldırdı. Atılan misket bombaları sonucu çok sayıda yerleşim yerinde hasar meydana geldi.” dedi.

Ebu Ammar, Esed rejimine ait savaş uçaklarıyla helikopterlerin de Halep'te direnişçilerin denetimindeki bölgeleri misket, varil ve vakum bombasıyla vurduğunu ifade etti.

Mellah Bölgesi Yoğun Bombardıman Altında!

Öte yandan, Halep'in kuzeyindeki Mellah bölgesinde silahlı direnişçilerle Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı, Esed’e ait savaş uçaklarının bölgeyi yoğun şekilde bombaladığı belirtildi.

Rejim güçlerinin, direnişçilerin tek çıkış noktası olan kentin kuzeyindeki Kastello yoluna yaklaştığını aktaran yerel kaynaklar, direnişçilerin Kastello'da Esed güçlerini durdurduğunu kaydetti.

Rusya Bombalıyor!

Rusya’ya ait savaş uçaklarının dün İdlib'in batısındaki Cisr eş-Şuğur ilçesinde yerleşim yerini bombalaması sonucu 3 çocuk hayatını kaybetmiş, 17 kişi yaralanmıştı.

Rusya uçaklarının ilçedeki bir sahra hastanesini de bombalaması sonucu hastanede büyük hasarın meydana geldiği belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT