Beşir Necefi' den Maliki'ye 'Görevi Bırak' Çağrısı

16.07.2014 19:04
Beşir Necefi' den Maliki'ye 'Görevi Bırak' Çağrısı
Irak'ın önemli Şii din adamlarından Ayetullah Beşir Necefi Nuri Maliki'nin görevi bırakmasının, Irak'taki siyasi krizin çözümünde önemli bir adım olacağını söyledi.

AFP haber ajansına göre, 30 Nisan'daki seçimlerin ardından Irak Şam İslam Devleti'nin kritik şehirleri ele geçirmesiyle siyasi krize sürüklenen Irak'ta önemli Şii din adamlarından Beşir Necefi, Nuri Maliki'nin yeniden aday olmamasını siyasi krizi çözebilecek önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Açıklamayı Ayetullah Beşir Necefi'nin sözcüsü ve aynı zamanda oğlu olan Ali Necefi yaptı. 

Maliki'ye açık bir şekilde başbakanlık görevini bırakması mesajını ileten bu açıklama Irak'ta büyük Şii din adamlarından gelen bu yöndeki ilk açıklama.

Daha önce Irak'ta Şiiler için en büyük dini otorite sayılan Ayetullah Ali Sistani'nin sözcüsü Abdülmehdi Kerbelai, Maliki'yi eleştirse de gitmesi yönünde herhangi bir yorumda bulunmamıştı. Kerbelai ülkede ‘etkin ve geçmişte yapılan hatalardan kaçınan' yeni bir hükümetin kurulması çağrısı yapmakla yetinmişti.

Ayetullah Beşir Necefi Irak'taki dört büyük Şii din adamından biri. Diğerleri  Muhammed İshak el-Fayad, Ali Sistani ve Muhammad Said El-Hekim. 

Al Jazeera ve AFP

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim